Вътрешните министри на ЕС отново ще преговарят извънредно за по-бързи мерки срещу потока от бежанци.
По настояване на Люксембургското ротационно председателство 28-те силови министри са привикани за поредна вечер в белгийската столица относно вече одобрените на хартия мерки срещу миграционната вълна.
Първа точка от дневния ред е ускоряване разпределението по квоти на 160 хиляди мигранти от Италия и Гърция в останалите страни.
След като месеци отне на министрите да гласуват законодателно това решение, сега прилагането му на практика среща трудности.
Само 4 страни са приели бежанци по новия механизъм. По данни на ЕК реално преместените са едва 135 от Италия и Гърция от общо 160 хиляди бежанци.
Същевременно броят на прииждащите нови групи хора през морето от Турция към гръцките острови е в пъти по-голям от броя на разпределените за хуманитарно убежище и върнатите като нелегални имигранти. Охраната на границите е втора точка от днешното обсъждане, но нито Турция, нито неуправляемата Либия контролират достатъчно своето крайбрежие. На този фон управляващите в Словения планират строеж на ограда по границата с Хърватия, а Унгария иска да обжалва в европейския съд решението за задължителните квоти.
Брюксел настоява столиците много по-бързо да облекчат гръцките и италианските власти, но предложените към днешна дата места са само 3 546 за оставащите над 98 хиляди бежанци за заселване.
Българското правителство заяви готовност да изпълни цялата си квота с 1302 места за настаняване. България и още 9 страни-членки обаче още не са пратили офицери за свръзка в Атина и Рим, за да помагат за подбора на бежанци, което на практика бави тяхното преместване. Страната ни днес ще бъде представлявана от заместника на вътрешния министър Румяна Бъчварова - Филип Гунев.
"Голямо хоро“ се изви за поредна година снощи в Брюксел. По традиция то се провежда всяка зима в белгийската столица и събира голяма част от българите там. Проявата се провежда за 35 път и отново напълни една от големите зали на община "Woluwe St. Pierre". За нея идват не само от Белгия, какъвто е случаят с Анна Зашева: "Ние идваме..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство с мандата на ГЕРБ. С колегите – БСП и ИТН, водещо беше, че се обединихме около отговорността, държавническото поведения и важните теми за обществото, и най-вече избягване на нови избори...
Условията за зимни спортове и туризъм в планините са добри, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст, предаде БТА. В планините времето е тихо и предимно слънчево. Съоръженията в курортите работят. Спасителите припомнят, че затоплянето на времето носи повишена опасност от лавини. Днес над по-голямата част..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на парламентарната група на ПП-ДБ. "Опитват се да върнат правосъдната система към времената на последното правителство на Борисов". Той все пак определи като стъпка в правилната посока..
България вече има редовно правителство с премиер Росен Желязков. 81 дни след вота парламентът избра 105-ото правителство на България. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ". А парламентарното мнозинство се допълва и от народните представители от..
ДПС на Доган вървим по нашия път и нямаме нужда от сдобряване или да правим ортаклък с Делян Пеевски и неговия модел. Думата ни тежи и има значение. Така Илхан Кючюк, евродепутат, отговори на въпроса дали ще се наложи Бойко Борисов да сдобрява двете ДПС-та. "Когато сме казали, че няма връщане назад, означава, че ще направим всичко за..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..