Тежко обвинение за застрашаване на сигурността на самолет по време на полет е повдигнато срещу полския гражданин Войчех Маевски. Заради неговия сигнал за бомба, рано тази сутрин, полски самолет се приземи аварийно на Бургаското летище. Взривно устройство не беше открито. Няма и установени действия, които могат да се определят като терористични, казаха от апелативната прокуратура в Бургас.
Срещ 67-годишния Войчех Маевски има събрани достатъчно доказателства, за да му бъде повдигнато обвинение, каза наблюдаващият делото прокурор Красимира Кателиева:
Събрани са доказателства, че полският гражданин е съобщил на стюард на самолета, че има бомба - информация, която е знаел, че е лъжлива, с което е застрашил сигурността на въздухоплавателното средство.
Независимо че престъплението е извършено на чужда територия, каквато е полският самолет, срещу Войчех Маевски може да се води наказателно преследване от българската прокуратура, защото е застрашил интересите на страната ни и на българските граждани. Той е задържан в следствения арест за 72 часа, разпитан е и му е взета кръвна проба за установяване на съдържанието на алкохол в кръвта му, каза апелативният прокурор Любомир Петров:
В тази ситуация, когато светът е настръхнал от терористични действия, да си позволиш да кажеш в самолет по време на полет, че има поставена бомба - не можем да кажем, че това са пиянски приказки. Това си е действие, което не само, че е опасно само по себе си, но е довело и до много сериозни действия - аварийно приземяване на самолет и цял процес, който тръгва тука в България. Разпитите на пътниците от самолета продължават. След като приключат следствените действия, ръководството на бургаското летище ще прецени кога полските граждани ще излетят за Хургада с втория самолет, който изпрати полската авиокомпания.
Пациентски организации отново поискаха държавата да осигури целия спектър от биомаркерна диагностика за онкоболните пациенти у нас. В писмо до здравното министерство и Здравната каса те призоваха за адаптиране на две амбулаторни процедури по време на преговорите за анекс на Националния рамков договор и така да се гарантират адекватни и..
Българската агенция по безопасност на храните чува бизнеса, настоя пред БНР Кремена Стоева, дирекция "Контрол на храните" в БАБХ. Браншовите организации обаче определят увеличението на държавните такси като шоково . Те алармират з а поредното им вдигане с между 10 и 30 пъти от 1 януари. "Новата тарифа е изпратена още през 2023 година на 76..
Министерство на земеделието и храните започва прием на заявления за подпомагане по интервенция "Инвестиции в земеделски стопанства" от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Бюджетът за този прием е в размер на 193 514 000 евро. Целта на интервенцията е да бъдат подпомогнати инвестиции в модернизация и механизация в..
За 23-ти пореден път във Враца се организира местната благотворителна кампания "Осиновeте врачанско семейство", която подпомага деца от социално слаби семейства. По традиция кампанията започва на днешния празник Въведение Богородично, който се отбелязва и като Ден на християнското семейство. Идеята на кампанията е да осинови символично..
От днес влизат в сила санкциите на САЩ срещу руските компании "Лукойл" и "Роснефт". Великобритания, която също наложи мерки срещу двата най-големи руски производителя на петрол, заради ролята им във финансирането на войната в Украйна, изключи от своите санкции още две подразделения на "Лукойл" в България. Частичната отмяна на санкциите на САЩ, валидна до..
Днес е вторият ден от националния сериен протест на Синдиката на административните служители в КТ "Подкрепа". Работещите в Националния осигурителен институт са планирани протести пред Централното управление в София и териториалните поделения в страната. Сред тях са и служители на НОИ - Враца. "Основното е искането на административните служители..
От Белия дом потвърдиха, че САЩ няма да участват в срещата на върха на Г-20 в Йоханесбург през уикенда. Вашингтон упрекна южноафриканския президент Сирил Рамапоса за "недискретни" изказвания по повод американския бойкот. Тръмп сочи като причина за бойкота твърденията, че Южна Африка преследва с насилие белите фермери от африканерското..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..