Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Георгиев: Има наченки за нарушаване на минималния консенсус за промените в конституцията

Снимка: БГНЕС

Минимумът консенсус на политическите сили по конституционните промени не бива да бъде нарушаван, защото има такива наченки и се забелязва отстъпление от първоначалните предложения. Това коментира в предаването „Преди всички“ Иван Георгиев, говорител на Съюза на съдиите в България.

Политическите сили не са обвързани от становището на временната комисия за промени в конституцията, те могат да решат всичко. Това което ще се случи утре дори в най-добрия му вариант няма да приключи съдебната реформа. Тези конституционни промени са само основа, върху която оттук нататък може да се работи по съдебната реформа.

Повечето парламентарни групи се обединиха около това промените да почиват на експертни становища и да се достигнат европейските стандарти. Предоставяме нашата експертна помощ, защото успешно си партнираме с международни организации и настояваме да се случи точно това, което се препоръчва на международно ниво, каза Георгиев.

Според ще има формално разделяне на Висшия съдебен съвет на две колегии, но мнозинство ще има парламентарната квота, отбеляза Георгиев и допълни колко е важно мнозинство да има професионалната квота – т.е. съдии, които се избират от съдии, както и тази квота да се занимава с контрол, но не и с управление на съдебната система, защото е международен стандарт.

Това, което ни се представя в момента поне чисто пожелателно не бива да бъде „сговаряне“, би било грозно това да са действителните аргументи, които стоят зад настоящото мнозинство за конституционните промени, коментира още Иван Георгиев.

„Яневагейт“ е още едно от основанията съдебната реформа да се случи и то сега, подчерта Георгиев:

Това не са разговори, а по-скоро монолог, но монолог на човек с ключов пост в съдебната система и това което изнася като информация, е изключително притеснително.

Според Иван Георгиев с тези записи в общественото пространство излиза информация за изключителни политически обвързаности в работата на съда. Към настоящия момент има намесени в случая членове на ВСС, които обективно могат да се отстранят от проверката на случая, каза още Иван Георгиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

MC отговори на критиките на президента Радев относно предстоящата продажба на държавни имоти

Основна задача на Програмата за упражняване на правата върху имотите е да систематизира държавни имоти с отпаднала необходимост, при управлението на които се акумулират загуби, се посочва в позиция на Министерския съвет в отговор на изказване по-рано през деня на президента Румен Радев, че се "подготвя пладнешки грабеж с продажбата на над 4400..

публикувано на 10.08.25 в 12:24

Председателят на НС участва в закриването на събора на народното творчество в Копривщица

С едночасов концерт днес ще бъде закрито 13-ото издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица, който започна на 8 август. Заключителната изява ще бъде на централната сцена. Участниците в събора се представят на шест сцени. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще произнесе слово при закриването на..

публикувано на 10.08.25 в 12:18

Безплатен интернет в 7 жп гари

7 големи гари в страната вече имат безплатен интернет. Пътниците могат да използват Wi-Fi в жп гарите в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Горна Оряховица, Русе и Варна. Това е част от програмата на Националната компания "Железопътна инфраструктура" за модернизация, подобно на много държави в Европейския съюз, където в зоните за пътници на..

публикувано на 10.08.25 в 11:23

Президентът: При модернизацията на армията са необходими ясни приоритети и граждански контрол

Президентът Румен Радев каза днес във Варна, че при реализацията на проектите за модернизация на армията са необходими ясни приоритети и граждански контрол. Президентът коментира модернизацията на Българската армия и развитието на проектите в тази сфера: "Трябва да има много добра приватизация, зачитане на военната експертиза, граждански..

публикувано на 10.08.25 в 11:12

Намалява броят на абортите у нас

С близо 1000 е намалял броят на абортите у нас през 2024 година, спрямо предходната година, показват данни на Националния център по обществено здраве и анализи. Най-значителен е спадът на спонтанните аборти, а прекъсването на бременност по желание на жената се запазва като брой процедури. Около 17 хиляди са направените аборти през миналата..

публикувано на 10.08.25 в 10:33

ТЕЦ "Бобов дол" спря работа, почиства се площадката с изгорелите бали слама

Очаква се ТЕЦ "Бобов дол", който спря работа в петък вечерта, да заработи отново до края на деня или утре сутрин. На няколко пъти централата спира работа заради ниските цени към момента на електроенергията на борсата. Сега се прави и ремонт на втори блок, възстановява се изгорелият преди двадесетина дни трансформатор в друг от блоковете...

публикувано на 10.08.25 в 10:30

Двойно обозначение на цените по пътя към еврозоната и други новини от седмицата

Двойното обозначение на цените на стоките и услугите в лева и в евро вече е задължително за търговците с малки изключения. По-малко от пет месеца преди присъединяването на България към еврозоната подготовката продължава, а последните промени в Закона за еврото бяха обнародвани в последния момент. Бизнесът е остро против тях, защото се..

публикувано на 10.08.25 в 10:05