В катедралния храм в Сливен беше отслужена Света Василиева литургия.
Какво представлява и защо се извършва Светата Василиева литургия поясни отец Йоан от катедралния храм "Свети Димитър", който се занимава с въведението във вярата на младите хора от Сливен:
Светата Василиева литургия се извършва 12 пъти в годината. Свети Василий е велик със своя богоугоден живот, велик е с онова творчество, което ни е оставил, неговите завети как ние да устоим духовно съвършенство. Той е написал Светата литургия, която отслужваме, но и Молитва за изгонване на бесове и на всяко зло. Когато ние искаме просба от Бог чрез молитвата на някой светия, важно е да знаем, че вярата е определяща.
Освен голям богослов и учител на Църквата, той има и социални възгледи, поясни за личността на Свети Василий Велики предстоятелят на катедралния храм отец Красимир и допълни:
Актуални са и днеска по отношение на обществото и отношенията на хората между силни, слаби, бедни, богати. Тези неща той ги е писал IV-ти век или какви трябва да бъдат и как трябва да се отнасят едни към други - богат, беден, та да няма надценени, та да няма потискане.
Отец Красимир обясни и защо именно на днешния ден се чете известната Василиева молитва:
Това са заклинателни молитви, написани са от него. Четат се на хора с нарушено душевно равновесие.
Пожелавам и аз на всички душевно здраве и спокойствие. Някои хора от някъде да обърнат по-голямо внимание на обикновените хорица, за да преживяват по-добре, подчерта още той.
Поредицата от културни изяви с европейско участие "Музика под рилското небе" започват от понеделник, 4 август, обявиха от Общината в Рила. Инициативата е отпреди повече от 10 години на преподавателката по пиано в Музикалната академия в София Даниела Дикова и фондация "Арденца". Ще има концерти и срещи с местни изпълнители във всичките села на общината..
Общината в Кюстендил след повече от 40 години чакане, направи голям жест към задругата на местните занаятчии - стари и модерни. С решение на съветниците на гилдията беше предоставена срещу символичен наем известната Лекарска къща в центъра на града за техен дом, за център на Регионалната занаятчийска камара. Кокетният комплекс с хубав двор и..
В свят, в който вниманието се измерва в секунди, а изкуството често отстъпва пред алгоритмите, има хора, които упорито се връщат към корените, за да ги извадят на светло с нов глас. Един от тях е Тодор Василев — професионален музикант, артист по душа и съвременен интерпретатор на българската класическа литература. В своя проект "Шепот..
Веселин Маринов за пръв път ще участва в едно от големите летни събития в България – фестивала "Сцена на върховете" на Белоградчишките скали. "Обичам Белоградчишките скали. Това е място, което ме кара да се чувствам по-различно", сподели изпълнителят пред БНР. Той ще зарадва и публиката на фестивала в Балчик на 8 септември. "Не..
Българската писателка Стефка Станчева издаде най-новата си книга. Тя носи ефирното заглавие "Мигът на Дора". Слоганът на романа е "Златна Добруджа през погледа на Дора Габе", и е втората книга от трилогия, започнала с вълнуващия роман "Добруджанският феникс". Книгата ще има специални представяния из България на 5 август в Добрич, на 12 август..
Сила ми дава вярата в човешката природа, че все пак е добра. Това казва един по-малко известен, но много интересен поет. Ангел Дюлгеров пише поезия от десетилетия, но едва от тази година се престраши да издаде стихосбирка. Авторът от Перник казва, че най-трудно се пише за Родината. Но и поставя въпроса - дали човекът ще се чувства добре с "брат..
Световноизвестният танцов артист Зия Азази ще зарадва отново публиката в София. Сцената на "Топлоцентрала" ще се превърне в пространство за трансформация от 29-ти до 31-ви юли , когато Азази ще се изяви с две от най-емблематичните си солови изпълнения. "Искам да покажа своите собствени търсения, страданието, освобождението, насладата от..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..