Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Животът на героя" отправи цигуларя Веско Ешкенази на европейско турне

Веско Ешкенази по време на репетиция с маестро Гати

Кралският Концертгебау оркестър направи 10-дневно турне  под диригентството на Семьон Бичков с осем изпълнения на симфоничната поема "Животът на героя" от Рихард Щраус в седем европейски града - от Амстердам на 28 и 29 януари, през Барселона, Мадрид, Люксембург, Франкфурт, Париж, с финал в Брюксел. Солисти в различните концерти бяха пианистите Кирил Герщайн, Нелсон Фрейри и Жан-Ив Тибоде.

"Животът на героя" е творба, посветена от композитора Рихард Щраус на диригента Вилем Менгелберг и 10-годишнината от основаването на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам през 1898 година. Симфоничната поема е едно от най-взискателните оркестрови произведения и заради солата на цигулката, които изискват специална подготовка от концертмайстора. 

Концертмайсторът на най-престижния холандски оркестър, обявяван неведнъж от критиците за №1 в света, Веско Пантелеев-Ешкенази написа в социалната мрежа Фейсбук по повод концертите: Винаги ще пазя в сърцето си всички тях, както и прекрасното музициране на моя оркестър. Благодаря ви, мили мои приятели, за доверието и уникалното свирене. 

През месец август 2016 се предвижда началото на друго, по-голямо европейско турне на Кралския Концертгебау оркестър, което ще премине за няколко години през всички страни членки на Европейския съюз. Водят се преговори финалният концерт да бъде в София, в зала 1 на НДК.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41