Ситуацията е наистина сложна в момента. Аз всъщност живея на границата на Украйна и Русия - в Харков. Ние сме руско-говорящи хора там и има силна връзка с Русия даже и сега и затова тази ситуация и война в момента е ужасно тъжно нещо за хора като мен. Всъщност в групата ни има трима украринци и трима руснаци. Разделителнатата линия не минава между нас. Преди няколко години имахме и грузински музикант в групата. Свирим с различни хора и по целия свят. Вътре в групата няма разделение,няма ги границите. Свиря за хората по целия свят. Така че, да се разберем - това е за всички войници в целия свят! Няма граници между нас защото мисля, че ние имаме нужда от тези връзки - свързаността на културите.
Запорожец се упределя като украинец от рускоезичната общнот в Харков. Признава, че пише песни и на украински, но това не е естествения му език, а мислта му тече на руски.
Всъщност е ужасно трудно да си аполитичен, да си над политиката, но се опитвам защото мисля че музиката е нанционална. Музиката и политиката нямат общо и не бива да имат. Не искам да ги смесвам. Музиката е наднационален език за всчки видове хора и все още вярвам че можем да живеем без граници.
Светът става наистина доста по-сложен не само в нашите страни. Това е навсякъде и в Европа и в Германия и Франция. Много зависи от това как гледаш на този проблем. Някои хора изпитват уважение към всякакви хора, към всякакви религии, към всички нации. Аз самият съм такъв. Но може би не всички могат да изпитват уважение и респект към хората независимо от това откъде идват. Някои хора са клонни да съдят другите само защото те са мюсюлмани, или просто е с друга националност от различна страна. А не бива да мразим някой само защото е от друга страна. Давам си сметка, че може би само в моя вътрешен свят може да е така - Без граници, без лимити... Но! Животът е суров!
И Запорожец и групата му Сънсей трябва да чакат за виза за да свирят в клуб в София и то за втори път. Въодушевени от това че ги чакат, че младите софиянци знаят песните им, че ги пеят. Запорожец призна, че отново се е събрал отново със Сергей Бабкин и ще нов албум на Пятница. Затова на концерта в София групата му Сънсей не постави нито едно парче на Пятница. Андрей е сигурен, че ще дойде и в дуета с Бабкин отново. Проектът Сънсей е имал концерти в САЩ, в Париж, Амстердам, Германия в Естония, мечтае за Барселона и Лондон. Имало е и един концерт в Крим след анексирането
Имах само един концерт там. И то при мои близки приятели. Те имат малък бар и аз свирих там. Почти ъндърграунд. След анексирането! Знам, че някои хора ме осъждат за това. В техните очи съм едва ли не терорист, или и аз не знам... предател... Това е адски тъжно, защото аз не виждам ситуацията така както я виждат и възприемат повечето хора в моята страна. Може би защото съм живял и в Украйна и в Санкт Петербург в Русия. Живях и в... Индонезия. Просто мога да живея навсякъде - по един месец тук или на другия край на света. Виждам прекрасни хора навсякъде.
Знам че има война. Това е война. Но всъщност това не е точно това което хората мислят. Ние сме доста близки като менталност и точно това е ужасното. Всъщност аз не виждам почти никакви разлики в мисленето ни. Точно затова толкова кошмарно тъжен. Защото хората се мразят без да осъзнават, че става дума повече за пропаганда. Проблемът е че става дума за различни пропаганди. В Русия е една пропагандата, в Украйна е обратната. Но истината не е нито в едната, нито в другата. Някъде другаде е ... по средата. И наистина е трудно за хората да се ориентират защото те виждат това които излиза по масовите медии - свикнали са да мислят в черно-бяло. А то никога не е така.
Песните са като врати, вярва Запорожец.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...