300 военнослужещи ще бъдат насочени към границата допълнително, за да контролират бежанския поток. Това стана ясно в началото на многонационалното тактическо учение "Ответен удар" на учебния полигон "Ново село" край Сливен.
За да се контролира бежанският поток, българските министри на отбраната и вътрешните работи ежеседмично комуникират с колегите си от съседните държави. България е отворена само през официалните контролно-пропускателни пунктове, всичко останало е затворено, заяви премиерът Бойко Борисов:
Сега взехме решение с министъра 300 души допълнително да пращаме от армията на границата, защото това е близо 1000-километрова граница. Ние ненавсякъде с Гърция, и с Турция можем да поставим ограда, защото близо 100 милиона са отишли за огради, за нова техника, за командировъчни на тези, които са на границата. Ние ги дислоцираме по границата така, че да може и тези, които пробият някъде, да бъдат задържани. Искам да успокоя, че само вчера, всяка нощ, ние на сръбска граница залавяме по 90-100 човека, така че дори някой да премине през огромната територия, за радост, която имаме, като границата с Черно море, Турция и Гърция вече на изхода биват залавяни. Ние затова толкова се готвиме, затова толкова учения правим, затова толкова военни, граничари, полиция концентрираме там и даваме пари, за да водим и превантивна дейност, да знаят, че оттук не трябва да се минава, не могат да преминават.
Според премиера трябва да се действа много внимателно, за да не се насочи политиката към религиозни войни, което ще бъде фатално и непоправимо.
Многонационалното тактическо учение е за сертифициране на Моторизирана пехотна батальонна група от 38-и механизиран батальон в Стара Загора. От днес до 21 април в него ще участват 740 военнослужещи, 35 от тях на въоръжените сили на САЩ, още 190 единици бойна и специална техника. Американските военни са от Първи батальон на 64-ти бронетанков полк на Трета пехотна дивизия на силите на САЩ в Европа.
Темата на учението е "Действие на механизирана батальонна група като противодесантен резерв". Батальонната група вече е провела 60-дневна подготовка, чийто заключителен етап е сега. Оценяването се извършва от комисия от командването на сухопътните войски и силите на САЩ в Европа.
Премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев и военният министър Николай Ненчев дойдоха на откриването на учението. След официалното откриване започнаха демонстрации и показ на въоръжение и техника.
Крайнодясната „Алтернатива за Германия“ продължава да води в допитванията, сочи последното проучване на института INSA. Партията достига нов исторически връх, като според данните, ако изборите в Германия се провеждат днес, то тя ще вземе 27 процента. От изборите за Бундестаг през 2025 г. насам „Алтернатива за Германия“ е повишила резултата си с..
Трагичен инцидент е помрачил днешното издание на ''Вертикален Руй'', домакин на което беше трънското село Зелениград. 27-годишен бегач е починал по време на състезанието. Обстоятелствата и причините около инцидента се изясняват от компетентните органи, съобщиха от Трънското туристическо дружество. По неофициална информация трагедията се е..
Около 6 хиляди лева на хектар еднократно обезщетение за пропадналите площи ще получат производителите на праскови. Това обяви в Сливен заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев, който присъства на Деня на българския производител – най-мащабното специализирано събитие в България и региона, посветено на постиженията в животновъдството...
Около 1,8 милиона са вписаните в избирателните списъци. Урните ще бъдат отворени в 07:00 местно време (08:00 българско време) и ще затворят в 19:00 (20:00 българско време). Първите резултати се очакват късно в неделя вечерта. Изборите са за кметове и общински съветници в 80 общини в страната, както и в Скопие, която е отделна и самоуправляваща..
В английски глад Стратфорд на Ейвън автомобил, извършващ маневра на заден ход, се е блъснал в сграда от XVII век, в която е живяло семейството на Уилям Шекспир, причинявайки й материални щети. Снимка на сградата, която е паметник на културата от първа категория, показва значителни щети по външните стени, а скеле е поставено, за да поддържа..
Днес спряха валежите в по-голямата част на страната. В област Епир обаче има наводнени пътни участъци и приземни етажи, по информация на гръцката Гражданска защита. Утре и в понеделник властите предупреждават хората да са внимателни, защото на места се очакват дъждове, придружени с гръмотевични бури. В североизточната област Еврос има опасност от..
Хамас връща още две тела на израелски заложници Въоръженото крило на Хамас заяви, че ще предаде телата на двама заложници като част от споразумението за прекратяване на огъня с Израел. Очаква се това да стане в 22 часа българско време. От Хамас уточниха, че останките на двамата израелски заложници са били открити по-рано днес в Ивицата..
" Дали с Борисов, или без Борисов, Пеевски се връща, Пеевски идва ". Това заяви пред БНР Румен Овчаров от БСП. "Вървят два паралелни процеса...
" Вече никой не мисли за политиците като за хора, които могат да ти свършат работа. Те се бият, те се доказват, а ние го отнасяме , защото атовете се..
Делян Пеевски предозира удовлетворението си за сметка на Бойко Борисов. Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият офицер от Държавна сигурност..