Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът на ЦРУ Джон Бренан се надява "Ислямска държава" да бъде спряна

Джон Бренан
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На петата годишнина от операцията по залавянето на лидера на Ал-Кайда Осама бин Ладен, директорът на ЦРУ Джон Бренан описа "Ислямска държава" като 'феномен'. В интервю за телевизия Ен Би Си, Бренан изрази увереност, че т.нар. "Ислямска държава" ще бъде унищожена и поясни, че основна цел е залавянето на лидера на групировката Абу Бакр ал-Багдади.    
Групировката успя да пусне корени на голяма територия и да привлече много хора извън зоната си на действие в Сирия и Ирак. Десетки хиляди души отпътуваха за там, за да се включат в този т.нар. халифат. Смятам, че за съжаление ИДИЛ има отзвук и успя да спечели сърцата, умовете и душите на много хора като ги заблуди с твърденията си, че е религиозна група.

Знаем, че Ислямска Държава се опитва да извършва атентати в Европа и други части от земното кълбо. Мога да допълня, че работим в много тясно сътрудничество с европейските си партньори,  заяви още Бренан пред Ен Би Си.

Директорът на ЦРУ не се съгласи с това, че американското разузнаване първоначално е подценило заплахата, която представлява "Ислямска държава". В интервюто, той коментира, че противно на очакванията на някои, Америка не разполага с магическа пръчка за решаване проблемите в Близкия изток. Джон Бренан отрече Саудитска Арабия да е била замесена в атентатите от 11 септември 2001-а.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Капитанът на товарния кораб "Солонг“ е арестуван

Капитанът на товарния кораб "Солонг“, който се сблъска с танкер край британските бреговете в Северно море, е бил арестуван по подозрения в убийство заради груба небрежност в рамките на започналото разследване на инцидента. Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море Собственикът на кораба, плаващ под португалски флаг,..

публикувано на 11.03.25 в 22:09
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп изрази надежда, че Русия ще се съгласи с прекратяването на огъня

Американският президент Доналд Тръмп изрази надежда, че Русия ще се съгласи с прекратяването на огъня. И добави, че би поканил украинския президент Володимир Зеленснки в Белия дом. Изявлението идва след новината, че Украйна е подкрепила предложението на Вашингтон за 30-дневно взаимно прекратяване на огъня с Русия след разговорите между Украйна и САЩ в..

публикувано на 11.03.25 в 22:00

Румъния: Калин Джорджеску призова привържениците си да гласуват по съвест

Победителят от анулирания първи тур на миналогодишните президентски избори в Румъния Калин Джорджеску, чийто опит да се кандидатира повторно бе отхвърлен днес от конституционния съд на страната, отказа да подкрепи кандидатурите на други политици. Конституционният съд на Румъния спря окончателно Калин Джорджеску за президентските избори В съобщение..

публикувано на 11.03.25 в 21:56

Канада ще отмени 25-процентното мито за тока към САЩ

Премиерът на канадската провинция Онтарио Дъг Форд заяви, че след "продуктивни“ разговори с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лътник ще прекрати 25-процентната такса за електроенергия за три американски щата. Форд и Лътник ще се срещнат във Вашингтон в четвъртък с търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър, "за да обсъдят подновения..

публикувано на 11.03.25 в 21:48
Андрюс Кубилюс

Еврокомисарят по отбраната: Изправени сме пред ясна заплаха

ЕС изпитва недостиг на военно оборудване най-малко от 500 милиарда евро, каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на Бялата книга за отбраната. Тя трябва да бъде представена от Европейската комисия другата седмица. "На ЕС не достигат хиляди танкове, бойни машини,..

публикувано на 11.03.25 в 20:56
Андрий Ермак (първият вдясно) външният министър на Украйна Андрий Сибига, държавният секретар на САЩ Марко Рубио (първият вляво) и съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц по време на разговорите в Джеда

След срещата в Джеда: САЩ ще съобщят на Русия, че руската реципрочност е ключът към мир

Преговорите между Украйна и САЩ в Саудитска Арабия се оказват "положителни“ и "продуктивни“. Това съобщи Белият дом. Предпазлив оптимизъм в началото на разговорите САЩ - Украйна в Джеда Украйна подкрепи предложението на САЩ за 30-дневно общо прекратяване на огъня с Русия. САЩ от своя страна се съгласиха да премахнат ограниченията върху..

публикувано на 11.03.25 в 20:39

Китайски изследователи: Метанът в атмосферата може да помогне за възстановяването на озоновия слой

Китайски изследователи разкриха, че увеличаването на емисиите на метан може да има неочаквано положително въздействие върху бъдещото възстановяване на озоновия слой, предаде Синхуа, цитирана от БТА. Откритието може да помогне на законодателите и учените да вземат по-добри решения за справяне както с възстановяването на озоновия слой, така и с..

публикувано на 11.03.25 в 20:14