Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Всеправославният събор

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Архиереи от десет поместни православни църкви започват съвещанията си на остров Крит. Съборът ще се състои без участието на Българската, Руската, Грузинската и Антиохийската църкви, които изразиха несъгласие с регламента му. 

Програмата на Всеправославния събор включва обсъждане на въпроси, които трябва да получат общоправославен консенсус. Заседанията се провеждат всеки ден, както и литургия в няколко църкви на остров Крит.

За сега участниците в Събора не дават изявления, нито коментират отказа на няколко църкви да участват във всеправославния форум. В медиите се появиха коментари на специалисти, според които се води свещена война за влияние между Цариградската партиаршия и Руския патриарх Кирил.

В Крит са въведени извънредни мерки за сигурност. Богословската академия се охранява от силни полицейски части, както и църквите, където се служи литургия. Под специална охрана на морските сили са всички достъпи по море, от където е възможно да се приближиш до мястото на заседанията на Събора. Забраниха също движението на кораби и яхти в близост няколко мили до мястото на форума.

Гръцкият министър на външните работи Кодзиас ще участва днес в срещата на висшите духовници, а след ден в Крит пристига и президентът Павлопулос. Държавният глава ще се срещне с представители на всички църкви, които участват в Събора.

Съборът в Крит бе белязан от разногласия между поместните църкви. 

Събранието е първото подобно от над хиляда години насам, а реалната подготовка за осъществяване на събитие от такъв ранг започва през 1961 година по време на съвещание на остров Родос, където са набелязани сто теми за разглеждане. За събора обаче списъкът беше съкратен на шест въпроса, сред които: мисията на православната църква в съвремието, отношенията й с останалия християнски свят, тайнството на брака.

В края на май няколко патриаршии излязоха с искания за сериозни корекции на проектодокументите за събора. Първа категоричния си отказ да отиде на събранието в Крит обяви Българската православна църква, която се аргументира с наличието на нерешени проблеми и финансови причини. Отказ да присъстват в следващите дни обявиха от още няколко църкви - Антиохийската - която обхваща територии в Сирия, Ливан, Ирак и страните от Персийския залив, Сръбската и Грузинската. Мотивите им бяха свързани с несъгласие по различни въпроси, както и липса на решения по засягащи ги проблеми. Към тях се присъедини и Москва с искане събитието да бъде преместено на по-късна дата, така че разногласията да бъдат изгладени. Накрая все пак стана ясно, че патриаршията в Белград ще изпрати своя делегация, но представителите й ще напуснат, ако проблемите на църквите, които не присъстват, не бъдат разгледани.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски: За да има избори, трябва да отменим военното положение, така ще загубим армията

Ако преди края на войната бъде отменено военното положение в Украйна и бъдат произведени избори, страната ще загуби армията си и от това ще се възползват руснаците. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за британската телевизия ITV News. "Трябва да отменим или преустановим военното положение. Ако преустановим военното..

публикувано на 09.02.25 в 20:17

Кампания под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" в училищата в Кюстендил и в Дупница

Кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците  под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  започва в Кюстендил и Дупница. Тя се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от Образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е провокирана..

публикувано на 09.02.25 в 20:02
Президентът на Литва Гитанас Науседа и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в президентския дворец във Вилнюс, Литва, 9 февруари 2025 г.

Фон дер Лайен отбеляза "нова ера на свобода" за Литва, Латвия и Естония, Захарова с остър коментар

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова реагира с остър коментар на новината за окончателното изключване на балтийските държави от останалата от съветско време обща електропреносна мрежа с Русия и Беларус.  "Прибалтика вече се освободи от науката, образованието, суверенитета и развитието. Това е логично продължение на..

публикувано на 09.02.25 в 19:35
Снимката е илюстративна, архив.

Тежко натоварен руски петролен танкер е заседнал и потъва в Балтийско море

Тежко натоварен руски петролен танкер е заседнал днес в териториалните води на страната в Балтийско море, предаде ДПА, позовавайки се на местни медии.  Корабът официално плава под флага на Антигуа и Барбуда. И зданието "Комерсант" съобщи, че плавателният съд потъва. Започнало е разследване. Танкерът "Коала" превозва 130 000 тона мазут, пише  в..

публикувано на 09.02.25 в 18:37
Настоящият министър-председател на Косово Албин Курти пристига в избирателната секция, за да гласува, Прищина, 9 февруари 2025 г.

Ще остане ли Албин Курти начело? В Косово гласуват на парламентарни избори

Премиерът Албин Курти и неговото Движение "Самоопределение" ("Ветевендосе") са фаворити за втори мандат начело на Косово след днешните парламентарни избори.   Интригата днес е дали те ще повторят резултата си от изборите преди четири години, когато спечелиха над 50%, или ще се наложи да съставят коалиция с някоя от другите партии.  От изхода на..

публикувано на 09.02.25 в 18:25

Ръст на инфлацията в Китай

Инфлацията при потребителските цени в Китай се е ускорила до най-бързия си темп за последните пет месеца, докато дефлацията на производствените цени се запазва, отразявайки разнопосочните тенденции при потребителски разходи и слабата активност на заводите, предаде Си Ен Би Си. Според анализатори дефлационният натиск в Китай вероятно ще се..

публикувано на 09.02.25 в 18:11
Израелски военнослужещи в Ивицата Газа, 9 февруари 2025 г.

Палестинци се връщат по родните си места в Газа след изтеглянето на израелските военни от оста Нецарим

Израелските въоръжени сили са се изтеглили от района от ивицата Газа, известен като оста или коридора Нецарим, който разделя палестинската територия на две, потвърди "Хамас", предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че този ход е бил очакван в съответствие със споразумението за прекратяване на огъня между Израел и палестинското ислямистко движение...

публикувано на 09.02.25 в 17:39