Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Б. Шилер: Великобритания използва спасителна лодка преди корабът да се удари в айсберга

| обновено на 25.06.16 в 11:02
Снимка: БГНЕС


Всички сме наясно, че Европейският съюз е повреден. Проблемът е, че той явно не иска да поправи собствените си грешки и продължава да играе ролята на все по-силен съюз. Когато повечето хора тук решиха да се присъединят към него, съществуваше общия пазар, който беше зона за свободна търговия. Ние не се присъединихме към по-обвързващ съюз или по-точно към Брюксел, който се контролира от Германия, за да създава наши закони.  

Това каза в интервю за предаването "Събота 150" по "Хоризонт" специалистът по външна политика и дипломация от Лондонския университет Барингтън Шилер.

Имаме свои закони, но законите на ЕС се разрастват и ние не можем да им смогнем. Един от големите проблеми е трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции, което ще се сключи между Брюксел и Вашингтон. Един от основните му аспекти засяга отворения пазар за медицинско обслужване, а той е в абсолютен конфликт  с националните здравни системи. Той позволява на американските компании да съдят националната здравна система на Великобритания по американските закони, ако тя не отвори пазара си.  


С вота си за излизане от Европейския съюз, Великобритания, подобно на "Титаник", е използвала една от малкото спасителни лодки, преди корабът да се удари в айсберга
Тази ситуация много прилича на потъването на "Титаник". Ако айсбергът се вижда, Великобритания трябва ли да чака корабът да се удари в него, или да скочи в първата спасителна лодка. Ние не можем да плаваме в собствени води. Можем да правим собствени сделки, но това не ни се позволява. Ние се отказахме от собствената си външна политика, защото Европейският съюз е външнополитическият актьор".
Според Шилер, страната няма проблем с имиграцията.

Проблемът е там, че не можем да наемем висококвалифицирани хора, например от Америка, защото трябва да наемем много други от Европейския съюз. Когато си собственик на компания, ти трябва да можеш да решиш кого да наемеш.
Има висококвалифицирани работници и в Европейския съюз, но не мисля, че трябва да сме член на ЕС, за да наемем хора от България.


Запитан дали желанието на Северна Ирландия и Шотландия да останат в ЕС няма да доведе до излизането им от Великобритания, експертът заяви:

Очевидно това ще бъде проблем. Но той не е само за Великобритания. Мисля, че се връщаме към положението на градовете държави. Може би Шотландия ще поиска да се присъедини към ЕС и това е нейно право. Бил Клинтън казваше: "Икономиката, глупако". Аз обаче мисля, че има значение и чувството за суверенитет.

Просто стигнахме до тази ситуация, когато приехме ЕС като лекарство и то толкова дълго време, че се боим да живеем без него. Има други страни като Норвегия, които не са в тази общност и живеят много добре. Никъде в политическата наука не се твърди, че единственият път към успеха е през членството там. Ние сме все още в Г7 и имаме още много връзки. Просто нямаме нужда от дублиране. Европейският съюз иска да създава европейска армия. На нас тя не ни трябва, ние сме в НАТО. Просто това ще ни струва още пари.


Цялото интервю от предаването "Събота 150 можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над половината регистрирани безработни - без квалификация и специалност

57 процента от всички регистрирани в бюрата по труда безработни или близо 83 000 души, са без професионална квалификация и специалност, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта. Съгласно Националния план за действие по заетостта за 2025 година синдикалните и работодателските организации започват изпълнението на проекти за обучение и..

публикувано на 13.07.25 в 08:30
Министър-председателят на Северна Македония Християн Мицкоски

Мицкоски обвини София в "опит за асимилация" и "инженерство на идентичността"

Не очаквам източният ни съсед да изпрати по-различно послание, заяви премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски, цитиран от МИА.  Той каза това вчера в Охрид по повод реакциите на официална София след изявлението му за българския министър на външните работи Георг Георгиев, посочва БТА. МВнР реагира остро на изявление на..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

На Острова: Над 70 ареста на пропалестински протести

Седемдесет и един ареста са извършени по време на протести в Обединеното кралство срещу обявяването на "Палестинско действие" за терористична група, съобщи британската полиция. Силите на реда в Лондон, Кардиф и Манчестър извършиха редица арести по подозрение за терористични престъпления.  Групата "Палестинско действие" беше забранена от..

публикувано на 13.07.25 в 07:58

Италия: Емилия-Романя е най-разтревожена от митата на САЩ

Митата от 30% на Доналд Тръмп, обявени за европейските страни, в Италия разтревожиха най-много област Емилия-Романя, за която САЩ са първа експортна дестинация. Областният управител Микеле Де Паскале призовава за незабавна намеса, защото "спешно е необходим сплотен и ефективен отговор на европейско и национално ниво", пише ежедневникът..

публикувано на 13.07.25 в 07:45
Младите лекари в Университетската държавна болница

За добрите примери и лекари в Университетската държавна болница "Канев" в Русе

След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както законодателен, така и ментален. Как стои тази тема в Русе и най-голямата болница? 61 са лекарите-специализанти, които работят и учат в Университетската държавна болница "Канев" в Русе. Ще сме още по-точни..

публикувано на 13.07.25 в 07:45

ЕС и Мексико очакват споразумение за митата със САЩ

Европейският съюз и Мексико изразиха очакване за постигане на споразумение със Съединените щати, след решението на президента Доналд Тръмп, от 1 август вносът от двете страни да се облага с 30% мита. Американският президент заяви, че ще повиши митата още повече, ако ЕС или Мексико предприемат ответни мерки. 30-процентната ставка за ЕС е с..

публикувано на 13.07.25 в 07:40

Ще има ли шоколад в следващите години или това лакомство ще се превърне в лукс?

Ще има ли шоколад в следващите години или това популярно лакомство, скоро ще се превърне в лукс? Болест по дърветата унищожавам цели какаови плантации в Южна и Централна Америка. Какаовите горички в Западна Африка( Гана, Нигерия, Камерун ) не успяват да компенсират дефицита на суровина. Дърветата, раждащи шушулките, в които са скрити какаовите..

публикувано на 13.07.25 в 07:30