Учител на Мария Статулова във ВИТИЗ е проф. Боян Дановски. Той я е научил да наблюдава хората: как се обличат, как се движат, как се чувстват, какво преживяват... А тя започнала да ги оприличава на цветя и животни. И иска повечето да приличат на животни, защото те са по-добри от хората. А цветята? Те са на пиедестал! Днес актрисата е превърнала своя дом в градина. Има много цветя на балконите и в стаите. Говори им, пее им, рецитира им и те цъфтят под нейните грижи. И още нещо е научила от своя учител Боян Дановски. Той винаги е казвал на учениците си: да имат чувство за мярка и никога с никого да не се сравняват. Проумяла го е по-късно. Но този съвет й е помогнал в живота и в професията.
В предаването "Нощен Хоризонт" актрисата Мария Статулова сподели, че професията на актьора е страшно натоварваща. Това, според нея, е бесен труд, убийствен, защото се влагат много емоция и умират нервни клетки. Също като тежководолазния труд. Но, ако имаш характер и човешко самочувствие, ще бъдеш такъв, какъвто трябва на сцената. А как се постига онази непринуденост пред камерата и на сцената? С естественост и искреност. Стремежът ѝ е да не прекали, а да се потопи докрай в образа. Но това не се играе. То се живее! И за всяка своя роля тя търси да открие типа човек, за да го прегърне, да ѝ е удобно да го играе и винаги да ѝ е забавно.
Мария Статулова първоначално е искала да стане балерина. Била е малко, дебеличко детенце. Имала е и партньор – Лъчко, който също бил пухкав като нея. Но те обичали да танцуват. После, в първите класове от училището, нейната учителка Стоянка Николова изисквала от децата да пишат красиво и да четат изразително. И ги водела на корабите, за да рецитират на моряците. Така искрата към театъра пламнала, но тя била поддържана и от семейната среда (баща ѝ е художникът Иван Статулов) и от другите ѝ учителки в следващите класове и от редовното посещение на премиерите и спектаклите в Бургаския театър (Бургас е родното място на Мария Статулова).
Актрисата Мария Статулова е играла в много български филми: „Авантаж”, „Дами канят”, „Адаптация”, „Покрив”, „Бъди благословена”, „Да обичаш на инат”, „Откраднати очи” и много, много други. Помнят се нейните превъплъщения на сцените на театрите в Кърджали, Ямбол, Сатиричния театър, Народния театър, Театър „София”... Още първата година след завършването си Мария Статулова получава наградата на Съюза на артистите за най-добра млада актриса, носител е на наградата от XII фестивал на неореалистичното кино в Италия за ролята ѝ в „Авантаж”, получава признание за цялостно творчество на филмовия фестивал „Златната роза”, когато е само на 24 години. После идват още много награди. Преди две години тя получи престижното отличие „Златен век” – печат на Симеон Велики за нейния принос в развитието на българската култура.
Днес актрисата, която е пресъздала толкова много роли в киното и на театралната сцена, все още иска да играе в древногръцка комедия или трагедия. И се надява да се появи една нова роля за нея, която ще е свързана с българската действителност, ще е написана с много чувство за хумор, но в пиесата ще има и една сълза.
Мария Статулова в "Нощен Хоризонт"
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..