Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за основателите на фестивала "Варненско лято"

Снимка: varnasummerfest.org

Преди 90 години край Черно море е сложено началото на най-стария музикален фестивал в България. Първите концерти са в Летния театър от 23 юли до 1 август 1926 г. В историята на "Варненско лято" е записано, че в основата на идеята са културните дейци Герчо Герчев, Иван Камбуров, Васил Ставрев, Найден Найденов, Йордан Тодоров, намерили подкрепа от композиторите Добри Христов, Панчо Владигеров, Маестро Георги Атанасов.


В седем поредни вечери на варненска сцена гастролират видни наши певци и музиканти – Христина Морфова, Констанца Кирова, Петър Золотович, Панчо и Любен Владигерови, Лиляна Добри Христова. В симфоничните и хорови концерти са включени и Добри Христов, маестро Георги Атанасов, Панчо Владигеров, Асен Найденов, Димитър Младенов.  Първият от трите симфонични концерта е посветен изцяло на българското музикално творчество. Добри Христов за първи път дирижира в родния си град своята симфонична фантазия “Тутраканска епопея”. За първи път се представя пред своите съграждани и младият диригент от Софийската народна опера Асен Найденов със Симфония от Никола Атанасов. Последният, заключителен вокален концерт е посветен също на българската музика. Звучат творби на Добри Христов, Ангел Букурещлиев, Емануил Манолов и др.

Тогавашните "Летни музикални празници", след известно прекъсване, се превръщат по-късно в престижния форум "Варненско лято".

В Златния фонд на БНР се пази разговор с участието на диригента Асен Найденов и цигуларя Любен Владигеров, които си спомнят първите събития, поставили началото на фестивала.

Чуйте рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кърпачево - домакин на международния фестивал за камерна класическа музика "Неотъпкана пътека"

Ловешкото село Кърпачево за първи път ще е домакин на международния фестивал за камерна класическа музика "Неотъпкана пътека". Фестивалът се организира от Лора Чекоратова от 7 години. Това лято, след трите концерта в родопското село Ковачевица и тези в Гоце Делчев и Добринище, за пръв път класическа камерна музика ще звучи и в Кърпачево. "..

публикувано на 07.08.25 в 11:54

"Надпяване" – фолклорна класация, август 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

обновено на 06.08.25 в 17:18
Красимира Методиева и Мариета Ангелова

Започна Международният фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета"

Намираме се в разгара на летния сезон и може би много от вас са в отпуск и пътуват към морето. Почивката близо до водата и топлият пясък, шумът на вълните и гледката на шарени чадъри за слънце са нужни на всеки. Това време от годината е заслужено и необходимо.  Има неща, които притежават вълшебна и лечебна сила, за да зареждат с енергия,..

публикувано на 05.08.25 в 17:25

Цветовете на природата като вътрешни състояния в проект на Ивелина Берова

"Това, което гледам в този проект, са хората, които обитават перифериите на шумния свят на града, където реалността често изглежда безцветна, ежедневието е монотонно, сиво, сурово. През езика на цвета ми се искаше да разгърна палитра от чувства". Това каза пред БНР Ивелина Берова, фотограф-художник , която представи нови серии "Цветовете на живота"..

публикувано на 05.08.25 в 17:15
Боряна Росса

"Електра" посреща пътниците на Летище Бургас

Новата скулптура на Боряна Росса, озаглавена "Жената и Вселената: Електра", посреща пътниците на Летище Бургас - не просто като арт обект, а като символичен мост между земя, небе и вода, между митология и бъдеще.  " За мен това беше предизвикателство от една страна, а от друга - беше изключително интересно да се потопя в идеята за полета, която..

публикувано на 05.08.25 в 11:39
Исторически музей, гр. Самоков

Самоков почита художника проф. Васил Захариев с юбилейна изложба

Самоков почита художника, изследовател и педагог проф. Васил Захариев с юбилейна изложба , която не само показва, но и разказва неговия живот чрез картини, рисунки, спомени и документи. В Художествената галерия, която носи името му, оживява една от най-значимите фигури в историята на българската графика .  Изложбата поставя началото на..

публикувано на 05.08.25 в 10:56
Лияна Панделиева

Лияна Панделиева - от Англия до Поморие в търсене на доброто

В репортажа на Калина Стоянова може да чуете разказ за туризма по времето на социализма.

публикувано на 05.08.25 в 10:50