Емир Костурица бе награден с орден за приятелство за приноса му в засилването на приятелството между народите, както и за популяризацията на руския език и култура в чужбина.
Известният режисьор и общественик заяви по време на награждаването си в Кремъл, че руският президент Владимир Путин внася равнопоставеност в световната политика със своите действия. Костурица е един от най-популярните общественици в Сърбия, който през последните 15 години винаги се е изказвал явно в подкрепа на политиката на Русия на Балканите и подкрепата на Москва против отделянето на Косово от Сърбия в този период. В словото си Костурица каза, че при първата му среща с президента Путин той не е знаел руски език, при втората му съвсем, а ето днес вече говори този език. Ексцентричният Костурица благодари на руския президент за това че финансово подпомага създадения от него Дървенград, които се е превърнал в естествен декор за неговите филми и място за провеждане на ежегоден международен кинофестивал. След церемонията в Кремъл той обяви, че иска да снима филм в Русия.
Посещението на Костурица в Москва съвпадна със скандала около филма „Матилда“, свързан с последния руски император Николай II, в които се разказва за неговата връзка с известна руска балерина от този период. Това стана повод известният депутат и бивш прокурор на Крим Наталия Поклонска да поиска проверка на филма заради накърняването на религиозните чувства на руснаците. Това предизвика негодувание и повдигна въпроса дали в Русия има цензура в изкуството.
Костурица коментира, че в културата не трябва да има забрани и цензура:
Съществува два вида цензура. Това, за което говорите, е държавна цензура, но има и друг вид цензура, която елиминира филмите по един перфиден начин. Не трябва културата да се забранява, но мисля че представителите на Запада отидоха по-далеч, когато един филм може да пропадне още преди да е излязъл на екран.От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..