Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Томаш Юнгвирт: Никоя от държавите не може да се справи самостоятелно с бежанската ситуация

Снимка: БГНЕС

Държавите от Вишеградската четворка създадоха специален кризисен център, който трябва да служи основно за координация и обмяна на информация. Факт е обаче, че информацията за него и в Чехия е малка. Този акт може да се възпреиеме като поредна стъпка и продължение на критиките на страните от V4 срещу механизма за преразпределение на бежанците. Ето какво каза Томаш Юнгвирт, експерт "Миграция и бежанци в Югоизточна Европа” в чешката Асоциация за международни отношения:


Основаването на този център бих го разгледал по-скоро като стъпка на опозицията на страните от Вишеградската четворка срещу европейската политика по отношение на механизма за преразпределяне на желаещите убежище, така че това е по-скоро някакво действие, опит да се защитят тези собствени стъпки, но зад това не виждам изобщо нищо конкретно. Никоя от страните не може да се справи самостоятелно, да намери сама решение за тази бежанска ситуация. Напротив, трябва подсилване на външните граници на Съюза - логически стъпки, с които държавите се обвързаха. Това означава подсилване на Фронтекс. Разбира се, това е част от цялата мозайка на всички тези мерки за овладяване на ситуацията, но, за съжаление, този инструмент не е достатъчен, тъй като всички знаем, че миграцията през външните граници на Европейския съюз по някакъв начин се регулира или ограничава, но не може да бъде спряна.

Цялото интервю с Томаш Юнгвирт можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частичен воден режим се въвежда в Монтанско

Частичен воден режим се въвежда в Монтанско. В чипровските села Горна Лука и Митровци вода ще има през ден, а заради сушата още четири населени места в региона са с намалено водоподаване. Вода към селата Горна Лука и Митровци се подава от един източник. След проведена среща с жителите им е решено от днес да се мине на режим, каза кметът на..

публикувано на 29.07.25 в 17:09

В Плевен довечера ще има недостиг на вода за високите части на града заради намалено налягане

В Плевен от тази вечер ще бъде намалено налягането и ще има недостиг на вода за високите части на града. Режим на водата се въвежда и в други населени места в областта. Високите части на Плевен ще са с намалено водоподаване от 23.00 ч. до 05.00 ч. сутрин заради   недостатъчния дебит на водоснабдителна група "Плевен" и невъзможност да се..

публикувано на 29.07.25 в 17:04

Д. Николова: Протестът на младите медици в някои провинциални градове беше потушен много бързо!

"Системата на здравеопазване лоша, защото не сме достатъчно чувствителни да  погледнем нейните пороци и заедно да ги преборим".  Това заяви пред БНР Десислава Николова, вестник "Капитал". Протест с искане за достойни заплати и условия на труд за младите лекари се проведе вчера-28.07, след като депутатите обсъдиха законови промени , които..

публикувано на 29.07.25 в 16:40

КНСБ и Прокуратурата подписаха меморандум за разбирателство и сътрудничество

Меморандум за разбирателство и сътрудничество между Прокуратурата на Република България и КНСБ е подписан днес от президента на конфедерацията Пламен Димитров и изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, съобщават от синдикалната централа. Двете институции ще работят заедно за разработване и прилагане на механизми за подаване и..

публикувано на 29.07.25 в 16:32

В Гърция седем души бяха осъдени за измами със земеделски евросубсидии

В Гърция седем души бяха осъдени за измами със земеделски евросубсидии. Опозицията настоява, че бивши аграрни министри също са участвали в схемата. Обвинението е за фалшифициране на документи, с които неправомерно са получени европейски субсидии. Съдът отложи за по-късно произнасянето на присъдите.  Осъдените признаха вината си и в опит да..

публикувано на 29.07.25 в 16:18

Заключиха минералния извор при Невестино

От "Басейнова дирекция" заключиха минералния извор при Невестино при задълбочаваща се криза с питейната вода в общината и това създава огромни трудности за населението, казаха за БНР от местната управа.  Изворът е с дебит 12 литра в секунда, доскоро е бил общински, но след като Общината не е могла да го отдаде на концесия, отново е държавен...

публикувано на 29.07.25 в 16:13

БАБХ забранява изкупуване на сурово овче и козе мляко от ферми в област Хасково

Агенцията  по безопасност на храните забранява на млекопреработвателните предприятия да изкупуват сурово мляко от дребни преживни животни от ферми на територията на област Хасково. Заповедта влиза в сила от утре и е част от превантивните мерки за ограничаване на разпространението на шарка. 70 огнища на шарка по овцете и козите в област..

публикувано на 29.07.25 в 16:06