Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС ще чака встъпването на Тръмп, за да поиска отпадане на визите за България и Румъния

Снимка: Архив

Евросъюзът ще чака идването на новата администрация на президента Тръмп, преди отново да иска отпадане на американките визи за гражданите на България, Кипър, Полша, Румъния и Хърватия. Еврокомисията докладва липса на напредък, но въпреки това няма да предлага ответни мерки и въвеждане на шенгенски визи за гражданите на САЩ.

Американският департамент по вътрешна сигурност е потвърдил, че скоро няма шанс за безвизово пътуване на българите до САЩ. Това е станало на среща с европейски представители в началото на месеца, докладва Еврокомисията. Те са изразили критики относно пропуски в сигурността на сегашната програма за безвизово пътуване. В доклада се припомня, че България, Кипър, Полша, Румъния и Хърватия още не изпълняват законовото изискване на САЩ за 3% средногодишен брой на отказани молби за визи.

Съгласно правилата за визова реципрочност, ЕК е длъжна да отнеме правото на американски граждани да пътуват без визи на територията на Европа защото САЩ третират по различен начин държавите-членки на Съюза. От Вашингтон обаче са предупредили, че подобна мярка би била крайно непродуктивна и ще навреди на "трансатлантическите отношения". Ето защо комисарят по вътрешните работи Димитрис Аврамопулос залага на дипломацията и ще чака встъпването в длъжност на новата администрация на президента Доналд Тръмп догодина.

За постигането на по-добри резултати Брюксел призовава националните парламенти и правителства на засегнатите страни да активизират лобирането в американския Конгрес, който има ключова роля за отпадането на визите. В доклада си Комисията обяви успех по визовата реципрочност с Канада.

Канадското правителство обеща премахване на визите за всички пътуващи от България и Румъния до края на 2017 г., едва след като двете страни заплашиха да наложат вето върху споразумението с ЕС за свободна търговия – СЕТА.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На още четири отсечки ще се мери средна скорост

Още четири отсечки по път I-4 на територията на областите Ловеч и Габрово са сертифицирани за измерване на средна скорост на движение, след като преминаха задължителната първоначална проверка от Българския институт по метрология, съобщиха от Националното тол управление. С тях общият брой става 42. Списъкът с всички сертифицирани отсечки е публикуван на..

публикувано на 21.10.25 в 19:04
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вляво) посреща украинския президент Володимир Зеленски в западното крило на Белия дом, Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 17 октомври 2025 г.

Тръмп е оказал натиск върху Зеленски да се съгласи на териториални отстъпки

Американският президент Доналд Тръмп е оказал натиск върху украинския лидер Володимир Зеленски да отстъпи източната част на Донбас по време на преговорите миналата седмица във Вашингтон за това как да се сложи край на руската инвазия, съобщи високопоставен украински служител пред АФП. "Да, това е вярно", каза служителят, който пожела да остане..

публикувано на 21.10.25 в 19:01
Кумари мие огненото око на челото си след итуала Гуфа.

Биляна Траянова: Телевизия "Без багаж" се излъчва на 42 територии по света

Вчера, 20 октомври,  е първият ден на телевизия "Без багаж", това е телевизията на нашите фенове, телевизия, която се съобразява със зрителския интерес, съобщи в интервю пред БНР продуцентът на "Без багаж" Биляна Траянова. "През годините развихме съдържанието и в момента се излъчва на 42 територии по света. Питат ни защо българския ефир..

публикувано на 21.10.25 в 18:43
Виктор Орбан

Унгарският премиер пропуска дискусията за Украйна, с която започва Европейският съвет

Унгарският премиер Виктор Орбан ще пропусне ключовата дискусия за Украйна, с която ще започне Европейският съвет в четвъртък, съобщиха дипломатически източници от ЕС. Дискусията за Украйна е първа точка и ще се състои сутринта. Лично ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Основен момент в дискусията се очаква да бъде използването..

публикувано на 21.10.25 в 18:41
Рая Назарян, Наталия Киселова и Драгомир Стойнев на председателската катедра в НС.

ГЕРБ и ИТН са поставили въпроса за ротационно председателство на парламента (ОБНОВЕНА)

Днес се проведе Съвет за съвместно управление. На него ГЕРБ и ИТН са поставили въпроса за ротационно председателство на Народното събрание. Мотивът е, че така се реализира споделеното управление на държавата между трите формации от коалицията. Стартира и обсъждането на бюджета за следващата година. По информация на БНР в срещата не са участвали..

обновено на 21.10.25 в 18:19

Добрин Иванов, АИКБ: Бюджет 2026 ще е един от най-трудните за приемане и изпълнение

Бюджет 2026 ще бъде един от най-трудните за приемане и изпълнение . Това мнение изказа пред БНР Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), като добави, че бизнесът има упрек към изпълнителната власт, че разговорите за Бюджет 2026 още не са започнали. Нов дълг за 300 млн. лева е поет на..

публикувано на 21.10.25 в 18:16

В Благоевград ученичка взима между 10 и 30 лева за физическо насилие

Превръща ли се агресията сред децата и младежите у нас в пандемия? Случаите само за последната седмица са ужасяващи. Защо допуснахме деца да убиват деца? А други да превръщат насилието в бизнес?  Примерът е от Благоевград, където ученичка взима между 10 и 30 лева за физическо насилие, а тези, които плащат, го заснемат и пускат в социалните..

публикувано на 21.10.25 в 18:09