Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия и Турция могат да променят ситуацията в Сирия

Владимир Евсеев
Снимка: Николай Кръстев

Всяка от държавите, участващи в решаването на сирийската криза, има своите интереси и следва своята игра. Това коментира в интервю за предаването "Събота 150" на програма "Хоризонт" руският военен експерт Владимир Евсеев:

Русия използва Турция, както и обратното, така например: Москва си затвори очите за създадената от Анкара буферна зона. За сметка на това Москва получи подкрепа за действията си. Турция и Русия са гаранти на споразумението за прекратяването на огъня в Сирия. Споразумението говори за това, че при укрепването на руско-турските отношения във военната област при разузнаването в Сирия, се наблюдава отслабването на ролята на Иран и влиянието му в региона. В противен случай трябваше Иран да стане партньор по спазване на споразумението за прекратяването на огъня, а такава роля не беше предложена, защото Техеран няма решаващо значение за ставащото в Сирия. Цялото досегашно влияние на Иран не можа да доведе до това да бъде спасена властта на Башар Асад, защото той щеше да бъде свален, ако не беше руската военна намеса, затова Иран не участва в този процес.

Цялото интервю с Владимир Евсеев можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиците са готови на последващи действия, ако НС не изпълни исканията им

Професионалистите по здравни грижи са готови на последващи действия, ако парламентът не изпълни исканията им за начална заплата в размер на 150 процента от средната за страната. В позиция до медиите от съсловната им организация се обявяват против идеята на управляващите това заплащане да се договаря между синдикати и работодатели. Здравната..

публикувано на 23.07.25 в 17:51
Камиони на Египетския Червен полумесец с хуманитарна помощ влизат от Египет в ивицата Газа през граничния пункт

Израел: В Газа има 950 камиона с помощи

Повече от 100 хуманитарни организации и правозащитни групи предупредиха, че в Ивицата Газа има "масов глад".  Повече от два милиона души изпитват остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост след 21 месеца на конфликт.  Сред подписалите изявлението са "Лекари без граници", Световният фонд "Спасете децата" и "Оксфам". Общо над..

публикувано на 23.07.25 в 17:41

ЦИК предложи на президента да насрочи нови общински избори в Пазарджик

Централната избирателна комисия изпрати до президента Румен Радев предложение да издаде указ за насрочване на нов избор за общински съветници в община Пазарджик. До новия избор се стигна след окончателното решение на Върховният административен съд да потвърди решението на Административния съд в Пазарджик, който обяви за недействителен изборът..

публикувано на 23.07.25 в 17:11

Парламентът осъди с декларация руската агресия в Украйна

С декларация мнозинството в българския парламент осъди руската агресия в Украйна. Проектът беше внесен от ПП-ДБ и беше подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало с общо 112 гласа "за". В декларацията се посочва, че България се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация като държава, подкрепяща..

публикувано на 23.07.25 в 17:05

Съдът в Благоевград касира частично вота за общински съветници в Сандански

Административният съд в Благоевград касира частично изборите за общински съветници в Сандански. Това е второто оспорване на резултатите от местния вот през 2023 година. С решението си от днес Административният съд в Благоевград касира резултатите от частичните избори за Общински съвет, провели се на 23 февруари, но само по отношение на..

публикувано на 23.07.25 в 16:54

Започна изографисването на катедралния храм "Св. Висарион Смоленски" в Смолян

В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор на проекта. Повече от 20 години след освещаването на катедралния храм започна неговото..

публикувано на 23.07.25 в 16:34

Започва проверка по случая със смъртта на бебето от Поморие

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. Три дни лекарите са се борили за живота..

публикувано на 23.07.25 в 16:34