Пресслужбата на Кремъл съобщи, че руският президент Владимир Путин е поздравил американския си колега Доналд Тръмп за официалното му встъпване в длъжност и му е пожелал успех на постта.
Двамата са изразили готовност за активна обща работа за развитие на сътрудничеството между Русия и САЩ на конструктивна, равноправна и взаимноизгодна основа. Путин и Тръмп са изтъкнали колко е важно възстановяването на взаимноизгодните търговско-икономически връзки, посочиха още от Кремъл.
Президентите на Русия и САЩ обсъдиха и актуалните международни проблеми, включително борбата с тероризма, положението в Близкия изток, палестинско-израелския конфликт, стратегическата стабилност, ситуацията, свързана с иранската ядрена програма, и положението на Корейския полуостров. По време на разговора им са били засегнати аспекти от кризата в Украйна.
Основна задача според тях е да бъдат обединени усилията в борбата с главната заплаха - международния тероризъм. Лидерите на двете водещи държави са изразили воля за реално координиране на руските и американските действия за разгром на групировката "Ислямска държава" и другите терористични групировки в Сирия, отбеляза Кремъл.
Двамата са се договорили да се работи по дипломатически канали за насрочване на дата и място за лична среща, както и да поддържат редовни лични контакти занапред.
Американският президент е разговарял с Путин от Овалния кабинет в Белия дом в присъствието на вице-президента Майкъл Пенс, шефа на апарата на Белия дом Райнс Прибас, съветника на президента по националната сигурност Майкъл Флин и съветника на Тръмп по стратегическите въпроси Стивън Бенън.
Докладът на Кремъл за разговора се отличава с липсата на всякакво споменаване на икономическите санкции срещу Русия от САЩ, които бяха обект на много спекулации през последните дни.
Американският сенатор Джон Маккейн, който е остър критик на руската политика, предупреди Доналд Тръмп за облекчаването на санкциите срещу Москва. Надявам се, че президентът Тръмп ще сложи край на тези спекулации и ще отхвърли такъв безотговорен курс. Ако не го направи, ще работя с колегите ми за кодифицирането на санкциите срещу Русия в закон, заяви Маккейн.
Друг републикански сенатор, Роб Портман, посочи, че вдигането на санкциите ще изпрати опасно послание на света, който вече поставя под въпрос стойността на американското ръководство.
Също в телефонен разговор, френският президент Франсоа Оланд е казал на американския си колега, че санкциите срещу Русия може да бъдат снети след уреждането на конфликта в Източна Украйна в съответствие с Минските договорености.
Товарна жп композиция с цистерни катастрофира край симеоновградското село Пясъчево. При инцидента няма жертви, няма и опасност за близките населени места , след като около 10 вагона от общо 34 в композицията излязоха от релсите. Водещата машина и една от цистерните след локомотива са се откъснали от композицията и се намират на поне..
Стотици миряни са на литургията, оглавена от патриарх Даниил в централния храм "Успение Богородично" в Кюстендил за Деня на Божията майка. Някои бяха дошли от рано да срещнат Негово светейшество. Доскорошният каноничен свещеник, вече в пенсия, който пише черковна поезия и детски стихове, Ангел Десподов е дошъл от с. Жиленци "Състуденти..
Вашингтон изрази оптимизъм за днешната дългоочаквана среща между президентите на Съединените щати и Русия в Аляска. Решаващите преговори за мир в Украйна обаче ще се състоят на следващ етап и с участието на Украйна, заяви американският президент Доналд Тръмп. Началото на разговорите в Анкоридж е обявено за 22:00 ч. българско време тази вечер...
Министерство на икономиката и бизнесът приеха насоки за двойно обозначаване и заплащане в брой при въвеждане на еврото. Другата седмица ще бъдат публикувани на официалния държавен сайт Еврото БГ. От 1 януари 26 година ще отпаднат разходите за превалутиране и за поддържане на левови и еврови сметки, което ще спести 1.1 млрд. лева на бизнеса, посочи..
Западът не трябва да се страхува от Владимир Путин, предупреди началникът на британските въоръжени сили преди срещата на Доналд Тръмп с руския президент, която е с висок залог. В писмо до "Дейли телеграф" адмирал Тони Радакин заяви, че съюзниците от НАТО трябва да бъдат "напористи във всяка област – ядрена, сухопътна, морска, въздушна, кибер и..
ЕС може да даде на Молдова преднина в процеса по присъединяване към Съюза, като ѝ даде предимство пред Украйна — за първи път от началото на общия им европейски път. Това съобщава "Политико", позовавайки се на трима дипломати и един представител на ЕС. Планът, който се обсъжда, предвижда европейските страни да одобрят отварянето на първи..
С изключителна тържественост отбелязват празника Успение Богородично в Гърция. Тържествено бият камбаните. Църкви и манастири са пълни с вярващи, които се молят пред иконата на Света Богородица. На литургия присъстват и много чужденци. Много от тях пристигнаха в Гърция специално за празника. С изключителна тържественост отбелязват празника..
" Консервната промишленост в България може би е пред своя край. Скоро на рафтовете в магазините ще се предлагат кисели краставички от Индия, печени..
Промените в образователните програми за гимназия са добра първа стъпка към решаването на проблема с недостига на квалифицирана работна сила в редица..
Лекари, медицински сестри и персонал от Държавната психиатрична болница в Ловеч са подложени на натиск и тормоз от директора на лечебното заведение..