Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за баса Павел Манолов

На 30 януари се навършиха 100 години от рождението на един от ярките български оперни певци - баса Павел Манолов. Той имаше обемен дълбок глас с пълнозвучни низини и изравнен регистър, и ярък артистичен талант.

Павел Манолов е роден през 1917 година в София. Учи в Музикалното училище при Мара Маринова Цибулка, частно при Христо Бръмбаров, а в Академията е ученик на Цветана Дякович. Още като ученик пее в прочутия мъжки хор „Гусла“, от  където започват кариерата си много наши оперни певци. Манолов участва и в хора на Софийската опера. Диригентът на Ансамбъла на строителните войски Киркор Киркоров го приема в хора, а в същото време Манолов взема уроци при Събчо Събев. От 1946 година е солист на Софийската опера, но две години по-късно по собствено желание  заминава за Стара Загора, където е щатен солист в продължение на 4 години в одържавения оперен театър. Там пее ролите на Кецал в „Продадена невеста“ от Сметана,  Осмин в „Отвличане от сарая“ на Моцарт, Воденичаря в „Русалка“ на Даргомижски, Дядо Недялко в „Гергана“ на Маестро Атанасов, Колин в „Бохеми“ на Пучини  и др. Там подготвя коронната си роля на Спарафучиле от „Риголето“ на Верди. В старозагорския  вестник “Септември“ през 1947 година е отбелязано участието му в „Продадена невеста“:
В ролята на Кецал Павел Манолов предава отлично типа на простодушния и самовлюбен селски хитрец-сватовник. С хубавата си игра и приятния си бас този артист се налага като централна фигура, дори като двигател на действието...

От 1952 г. до края на живота си през 1971 г. (той умира твърде млад, на 54 години) Павел Манолов е солист на Софийската опера, където изпълнява басовите партии в много опери като Дон Базилио от „Севилският Бръснар“, Великия инквизитор от „Дон Карлос“, Ферандо от „Трубадур“ и в много руски опери от репертоара. С цялото си присъствие в състава на Софийската опера Павел Манолов остави спомена и като певец с богат басов глас, и като актьор, изградил ярки образи на сцената.

В Златния фонд на БНР е запазено изпълнение на Павел Манолов - Разказът на Ферандо из първа картина на операта „Трубадур“ от Верди. Записът е направен по време на спектакъл на Софийската опера, състоял се на 11 юли 1961 година под диригентството на Радосвета Бояджиева. Този спектакъл е включен в рамките на Първия международен конкурс за млади оперни певци в София. Чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..

публикувано на 11.12.24 в 15:26
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова и Георги Черкин организират нов национален конкурс

На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..

публикувано на 11.12.24 в 14:47