Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Максим Рисанов с концерт и майсторски клас в София

Максим Рисанов

Той е един от най-високо ценените виолисти на нашето време и близък творчески партньор на известната българска композиторка Добринка Табакова. Често свири и дирижира нейни произведения по европейските сцени. Миналата есен двамата бяха поканени за първия по рода си авторски концерт на Табакова в рамките на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща" в Пловдив, а през януари т.г. представиха премиерно за България кантатата й "Безсмъртният Шекспир" в Софийската опера.

На 26 февруари Максим Рисанов отново ще изпълнява двойна роля - на солист и диригент, този път в концерт на Софийската филхармония, наречен "Предводителят на музите". В зала "България" от 19 часа ще бъде изпълнена за първи път на българска сцена Сюита за виола, клавесин и струнни на Добринка Табакова, с участието на Василий Илисавски - клавесин. Програмата включва още Симфония №29 от Моцарт и балета на Стравински "Аполон Мусагет".

Поредното гостуване на световноизвестния виолист у нас ще включва и кратък майсторски клас за изявени студенти в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". Изключителната възможност за младите музиканти ще бъде на 23 февруари от 17 часа в зала №48 в сградата, намираща се на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" №94.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българска творба с премиера на фестивала за нова музика в Есен

Фестивалът за съвременна музика NOW! в град Есен, Германия, се проведе за 15-и пореден път от 25 октомври до 9 ноември. Той се организира от Есенската филхармония в партньорство с Университета за изкуства Фолкванг, Държавния съвет за музика на областта Северен Рейн-Вестфалия и Дружеството за нова музика - Рур. Фокусът през 2025 г. беше върху..

публикувано на 21.11.25 в 14:17

Камерен оркестър "Орфей" - Перник отпразнува юбилей

С юбилеен концерт под наслов „Традицията е жива” камерният оркестър „Орфей” към Двореца на културата в Перник отбеляза 50-годишнината от създаването си.  Солисти в концерта бяха цигуларите Ангел Станков и Лиляна Якимова-Димитрова. По повод юбилея Съюзът на българските музикални и танцови дейци отличи оркестъра със „Златна лира”, а неговия диригент -..

публикувано на 20.11.25 в 17:55

Спомен за диригента Иван Вульпе

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" разказваме за делото на проф. Иван Вульпе - диригент и педагог, свързал името си с няколко оркестъра в България, най-вече с тези в Бургас и Шумен. На 7 ноември се навършиха 95 г. от рождението му. Иван Вулпе е наследник на големи фигури в историята..

публикувано на 20.11.25 в 17:30
Детският хор на БНР и Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски

Детският хор и Симфоничният оркестър на БНР празнуват заедно

На 21 ноември от 19 часа в Софийската опера и балет е поредният концерт от сезона на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. Това събитие ще бъде по-различно и емоционално, защото с него ще бъде отбелязана 65-годишнината от създаването на Детския радиохор – рожба на незабравимия акад. Христо Недялков.  Това ще бъде..

публикувано на 19.11.25 в 14:30
 Красимир Аврамов

Концерт-спектакълът на Красимир Аврамов се отлага за 2026 г.

Артистът Красимир Аврамов съобщи пред БНР, че концерт-спектакълът "Вдъхновението Попопера", планиран за 29 ноември в Зала 1 на Националния дворец на културата, се отлага за следващата година.  Причината за това решение е спешна медицинска намеса, на която артистът трябва да се подложи незабавно.  Всички усилия са насочени към възстановяването и..

публикувано на 19.11.25 в 14:11

Лигата на българските писатели в САЩ и по света отбеляза 15-годишнина в Чикаго

Лигата на българските писатели в САЩ и по света отбелязва 15-години от създаването си. Творците на словото организираха среща в Чикаго. На 15-годишнинината бе посветено третото издание на конкурса за поезия и проза "Език свещен", в който с двете големи награди бяха отличени Калина Томова и Васил Славов. Всяка година Лигата издава и годишен..

публикувано на 17.11.25 в 10:03

Георги Султанов: Полагаме усилия догодина творческите състави на БНР да бъдат поставени при равни условия с другите

“Никога не съм вярвал, че е възможно Operalia да се случи в България! Толкова смела мечта надали някой от нас може да сътвори! Благодарен съм на колегата Соня Йончева !" Това каза за БНР тенорът и заместник-министър на културата Георги Султанов, който връчи специални награди на Министерството на културата на двама от финалистите  в..

обновено на 16.11.25 в 22:06