Актрисата Мария Сапунджиева се занимава с театър от втори клас, когато влиза в театралното студио на „Братя Райкови” във Варна. Още си спомня гостуващата историческа постановка „Беласица 1014”, която гледала в захлас и си казала Аз ще правя това! Преди театралното студио е играла балет, а по-късно и лека атлетика и смята, че тези занимания са й дали много за професията.
Мария Сапунджиева е работила в няколко театъра в София, включително и в Народния театър. Но през 2008 година напуска нашата първа сцена и продължава като актриса на свободна практика. Днес играе в 13 представления на сцените на цяла България и пътува непрекъснато. Но това й дава така желаната свободата и възможността да избира текстовете и екипа на спектакъла, който иска да реализира. Постановките, в които можете да я гледате, са: в НТ – „Сако от велур”;в „Сълза и смях” – „Истината”, „Кастинг за мъже”, „Мъжът на жена ми”; в Театъра на армията – „Особености на руската любов”; Театър София – „Ревизор”; в Шуменския театър – „Д-р”; в Габрово – „Трудни за обичане”; в „Театро” / бившия Модерен театър/ - „Омайна нощ” ; в Плевен – „Едно танго с Маркес” и т. н., и т. н.
В предаването "Нощен Хоризонт" актрисата сподели, че всяка роля е предизвикателство. Един от най-важните уроци, които е научила от своя преподавател проф. Атанас Илков в НАТФИЗ, е да наблюдава хората и живота и да си „краде” модели на поведение и характери, които после да реализира на сцената. Но на тази тежка професия, според Мария Сапунджиева, може да се посвети само човек с призвание, човек, който е изпратен с мисия. Професията актьор не търпи компромиси и иска много сила и воля. За нея театърът е всичко: щастие, късмет, свобода, отдаденост, миг... Въобще... Театърът е живота ми! – обобщава актрисата, която има два „Икар”-а, един „Аскеер”, наградата за млади таланти „Иван Димов” и отличието на зрителите „Любимец 13”.
Мария Сапунджиева е много позитивен човек. Наследила го е от баба си, която се е грижила за нея като малка. Невероятната актриса силно вярва в доброто. Дори е кръстила първородния си син Добрин. А любовта е водеща в живота й. Човек трябва да е влюбен от сутрин до вечер, както го е написал Антон Павлович Чехов – казва актрисата и допълва, че е добре да се научим да живеем по този начин. Но най-силната дума за Мария е „благодаря”. Смята, че е по-силна дори от „обичам те” и трябва да си я казваме по-често. Тя го прави.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...