Часове преди британският премиер Тереза Мей да обяви официално "развода" на Великобритания с ЕС, страстите в страната за доказване правотата на противниците или привържениците на Брекзит не стихват. Лондон обаче вече е готов с екипа, който ще води преговорите.
Утре започва началото на края на Великобритания в ЕС, както се изрази журналистът от "Скай Нюз" Майкъл Клифърд. Веднъж щом Тереза Мей обяви, че задейства член 50 от Лисабонския договор, започва процес, дълъг 24 месеца, до излизането на страната от организацията. Това ще стане утре, като според процедурата Брюксел ще бъде известен с писмо около 14.30 часа българско време.
Днес медиите продължиха да заливат с информации с мнения "за" и "против" Брекзит. Няколко депутати евроскептици напуснаха днешно заседание на междупартийната комисия за Брекзит в знак на протест срещу "мрачната картина", която, по техните думи, е обрисувана в проектодоклад за напускането на ЕС.
Междувременно Би Би Си публикава портрети на хората, които ще водят преговорите. Освен добре познатият вече министър за Брекзит Дейвид Дейвис, израснал като дете в общинско жилище в Южен Лондон и от борец за граждански свободи стигнал до министерски пост, това са още Оливър Робинс, Тим Бароу и Сара Хийли. Оливър Робинс ще бъде дясната ръка на Дейвид Дейвис. Още на 31 години той става първи личен секретар на Тони Блеър. Известен с умението си да води преговори, най-вече зад кулисите, той често в миналото е решавал трудни спорове между Даунинг стрийт и министерството на финансите. Дипломатът от кариерата сър Тим Бароу, който е посланик на Великобритания в Брюксел, има репутация на "костелив орех" при преговори, доказал това като посланик в Русия и Украйна. Освен това той познава добре "коридорите на властта" в ЕС. Сара Хийли е генерален директор на отдела на Дейвид Дейвис и отговаря пряко за реализацията на Брекзит. Тези, които я познават добре, казват, че тя е изключително интелигентна. Тя е учила модерна история и английски в престижния колеж "Модлин" в Оксфорд.
Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. На терена са два екипа на пожарната и десетина доброволци от близкото с. Баланово. Огънят е тръгнал след 16.00 ч. и е обхванал сухи треви и храсти, както и частни земеделски имоти. Към момента няма непосредствена опасност за сградите в..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не трябва да атакува Москва и че руският президент Владимир Путин трябва да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня до 50-дневен срок, в противен случай ще влязат в сила тежки санкции. Коментарите му дойдоха, след като "Файненшъл таймс",..
България изцяло подкрепя новия съюзнически ангажимент за повишаването на инвестициите в отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт до 2035 г., обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на полигона Ново село на съвместен брифинг с председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джудзепе Каво Драгоне. Двамата инспектираха..
Протест пред Общината-Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици е насрочен за сряда от 8 ч., става ясно от съобщение на организаторите по социалните мрежи. Предвижда се и протестно шествие от центъра на града до вече изградената фотоволтаична централа върху над 1000 декара върху бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище...
Правната комисия в НС гласува окончателно по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Текстовете в Наказателния кодекс бяха предложени от Министерството на правосъдието на днешното заседание на комисията. Депутатите приеха при шофиране с алкохол в кръвта над 1,5 промила глобата за нарушителя да се увеличи от 1000..
Управителят на БНБ Димитър Радев предупреди, че не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната. В интервю за испанското издание Econostream Радев коментира, че прогнозите се правят в условията на глобална несигурност и нарастващи геополитически напрежения. "Един от ключовите фактори е фискалната политика. С..
Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора. 56-годишният мъж, с прякор Видрата, е лишен от свобода за година и половина и му е наложена глоба от 15 000 лева за незаконен улов на риба в язовир "Огоста". Пред Окръжен съд Монтана делото е образувано по протест на Районна прокуратура срещу постановена оправдателна присъда на Районен съд..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...