Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: Мария Пеева

Вестник "Стандарт" пише на първа страница: "Шамар с водата". От утре водата в София поскъпва с 18%. Кубикът ще струва 2 лева и 16 стотинки с ДДС или с 33 стотинки повече в сравнение със сегашната цена.

Вестник "Земя" допълва по темата: "Скъпотията идва. Вследствие на драстичното повишение на цената на природния газ с 29% от 1 април предстои скок на цените на парното и топлата вода от 18 до 38%, на тока с 1%, на хляба с 15 стотинки и на зеленчуците с 30%.

В анализ за вестник "Капитал" преподавателят по политически науки Кирил Аврамов прогнозира, че "Хоризонтът на управлението ще е кратък". "Тези избори не решиха нито един от основните проблеми пред страната ни – реформата в съдебната система, битката с корупцията". Според Кирил Аврамов бъдещата формула на управлението ще бъде или правителство на малцинството на ГЕРБ, или ще се търси дяснонационалистически профил на управлението със или без Марешки. Прагматично-спойващият елемент ще бъде задържането на властта и на статуквото, коментира още той. В анализа си за "Капитал" за представянето на десницата на парламентарните избори Аврамов подчертава, че една голяма част от хората, които желаят реална промяна, са останали непредставени. По думите му, тази общност в момента се чувства ядосана, объркана, отчаяна и преди всичко – малцинство.

На първа страница вестник "24 часа" пише: "На конгреса на Европейската народна партия в Малта Борисов получи подкрепа от десните в Европа за правителство с патриотите". Това са обяснили пред всекидневника източници от ГЕРБ. "24 часа" пояснява още, че в контекста на безпокойството в цяла Европа от надигналата се популистка и националистическа вълна е имало опасения, че коалицията на ГЕРБ с "Обединените патриоти" ще е проблем за европейските партньори на Борисов. Те обаче не са възразили на такава управленска формула.

Вестник "Дума" съобщава, че "След Великден ще бъде първият работен ден на новите депутати" като уточнява, че 44-тото Народно събрание ще бъде свикано най-вероятно на 19 април.

Вестник "Сега" пише на първа страница "България започва официално да приема бежанци от Турция. Агенти от ДАНС ще бъдат командировани, за да подбират чужденците". Това е решило правителството в сряда, като решението не е обявено публично. Според източник на "Сега" става дума за около 50 души.

Вестник "Труд" отбелязва, че "за първи път седмокласниците ще могат да подават заявление за прием в гимназиите и онлайн. Срокът за документите е от 16 до 22 юни, а първото класиране ще бъде обявено до 27 юни. Изданието посочва още, че кандидат-гимназистите трябва да подреждат желанията си не само по училища, но и по паралелки, защото за отделните паралелки могат да се класират с различни балообразуващи предмети.

"50 учени годишно с клеймо за плагиатство. До 7 бона за написана дисертация". Това посочва вестник "Монитор" и допълва, че ВИП личности искат да стават доктори, като поръчват на друг да им напише академичния труд.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Стефан Стефанов: Най-малките деца са основните разпространители на вирусите в обществото

Превенцията е многократно по-евтина от лечението . Това напомни пред БНР д-р Стефан Стефанов, председател на сдружението "Жажда за живот" - Сливен. Той е част от инициативата  "Цветно утре за нашите деца", от която се обърнаха към народните представители с настояване да бъдат осигурени безплатни сезонни противогрипни ваксини за всички деца от..

публикувано на 20.11.25 в 08:30
Даниела Божинова

Даниела Божинова: Доста късно КС реши за референдума за еврото

Нещата с предложението на президента за референдум приключиха . Това мнение изказа пред БНР Даниела Божинова, изпълнителен директор на "Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива" (БСНГИ) и съпредседател на партия "Зелено движение". КС: Председателят на НС няма право да се произнася еднолично за национален референдум..

публикувано на 20.11.25 в 08:16

РЮА разполага допълнително 3500 полицаи, очаква протести по време на срещата на Г-20

Южноафриканските полицейски и армейски части дефилираха по време на парад с участието на хеликоптери, екипи с полицейски кучета и служители на мотоциклети. По този начин властите демонстрираха сила преди очакваните протести около срещата на върха на световните лидери от Г-20 в края на тази седмица в Йоханесбург, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА...

публикувано на 20.11.25 в 08:10

Протести в София заради увеличените такси и разширените зони за паркиране

Граждани се готвят да блокират кръстовището при УНСС и Студентската поликлиника в София в знак на несъгласие за разширената зона за паркиране и увеличените такси.  Терзиев и заместник-кметовете на София представят постигнатото от началото на мандата Протест след това ще се проведе пред Столична община. Цената на синята зона от догодина ще стане..

публикувано на 20.11.25 в 08:07
Васил Терзиев

Терзиев и заместник-кметовете на София представят постигнатото от началото на мандата

Кметът на София Васил Терзиев и заместник-кметовете ще представят пред журналисти постигнатото от тях за изминалите две години от началото на мандата. Васил Терзиев: Нещата в София ще стават все по-видими и по-добри за градската среда Ще бъдат представени и приоритети по направления за останалите две години. Ще присъстват и партньори на..

публикувано на 20.11.25 в 08:02

Сгради и места в страната ще бъдат осветени в рамките на кампания срещу насилието над деца

В рамките на Националната кампания срещу насилието над и между деца "Бъди смел, бъди добър", днес ще бъдат осветени емблематични сгради и места в цялата страна.  От 17:30 часа те ще са осветени в синьо и ще бъдат озвучени от специално създадено аудиопослание.  Навършват се 36 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето.

публикувано на 20.11.25 в 07:59

Църквата с кампания за събиране на средства за подпомагане на болни деца

Българската патриаршия при Българската православна църква и тази година провежда кампания за събиране на средства за подпомагане на болни деца. Тази година се предлагат детски рисунки в благотворителна кампания с наслов "Деца рисуват за деца".  Средствата ще бъдат дарени на Клиниката "Уши, нос, гърло" в  болница ИСУЛ - София.  Рисунките са..

публикувано на 20.11.25 в 07:56