След знаменития спектакъл на операта „Травиата” от Верди с българската оперна звезда Соня Йончева, който се радваше на голям зрителски интерес по цял свят и влезе в челната десетка на американската филмова бокс офис класация, кино сезонът на Метрополитън продължи с „Идоменей” от Моцарт.
Този път в киносалона в София имаше малко зрители. И разбираемо! „Идоменей” е оперната творба, създадена от Моцарт на границата със зрелостта – преди шедьоврите „Отвличане от сарая”, „Сватбата на Фигаро”, „Дон Жуан”, „Така правят всички жени” и „Вълшебната флейта”. И въпреки че всичко, създадено от музикалния гений, е красиво, все още няма тяхната популярност и привлича най-вече интереса на музикалните специалисти и най-запалените меломани. Тъкмо тях срещнах в киносалона. И те останаха с удоволствие до края на 4-часовия спектакъл въпреки доста статичната и старомодна според мен класическа постановка на Жан Пиер Понел. Но пък изпълнителският състав беше силен, а на диригентския пулт беше почетният музикален директор на Метрополитън маестро Джеймс Ливайн.
Най-ярки бяха изявите на Матю Поленцани в главната роля и Алис Куут като принц Идаманте. Надин Сиера в ролята на принцеса Илиа ни очарова с физическа и вокална красота, но чухме и нестабилност в интонацията. Елза ван ден Хеевер беше завладяваща вокално Електра, но в този спектакъл отново се сблъскахме с това как артистичната изразност би трябвало да бъде изградена по различен начин за оперната постановка и за кино прожекцията. Това преувеличение на мимиките, което може би се прави, за да бъдат видими и разбираеми и от последния ред в театъра, уловено и предадено в близък план от камерите създава обратен, комичен ефект, като в детски филм или в латиноамерикански сериал. Както и при Донна Елвира в „Дон Жуан” от този киносезон на Метрополитън, и в Електра в „Идоменей” ми се натрапваше асоциацията с Крюела де Вил от „101 далматинци”.
Но нека отново бъдем сериозни! Във втория антракт избрах да разговарям с колега музикант – диригентът на хор „Бодра смяна” маестро Александър Кочков. Чуйте в звуковия файл неговите впечатления от спектакъла.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..