Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпадна провеждането на блиц-контрола в парламента всяка първа сряда на месеца

Без парламентарен контрол по БНТ 1, решиха депутатите

НС обсъжда създаването на нови временни парламентарни комисии

| обновено на 27.04.17 в 13:50
Снимка: БГНЕС
Парламентарният контрол вече ще се излъчва по БНТ 2, а не по БНТ 1. Това решиха депутатите, които започнаха работа с дебати по правилника на парламента. Те оставиха възможността контролът да се следи и по БНР.

От БСП и ДПС остро възразиха срещу приетото предложение на "Обединени патриоти" и го определиха като цензура.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова:

За нас не е най-същественото, колеги, да ни дават по телевизор. Дават ни достатъчно. Голямата причина е, че по този начин ограничихте правото на достъп до информация на български граждани. Това е една от причините да гласувам "против".

Отпадна провеждането на блицконтрола в парламента всяка първа сряда на месеца. Депутатите приеха предложението на ГЕРБ в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, като "за" гласуваха 113 народни представители, а "против" - 83.

От "БСП за България" определиха блицконтрола като най-демократичната форма, чрез която парламентът може да изслушва премиера и неговите заместници. Депутатът Таско Ерменков упрекна:

Колеги от ГЕРБ, вие направихте голяма грешка. Вместо един път месечно да прежалите премиер и вицепремиер, за да можем да ги изслушваме тук, вие решихте да ги скриете, лишихте ни от възможността поне един път месечно да лицесъзрем премиера на Република България тук, в залата. Сега ще го видим само при заклеването и най-вероятно след това няма да имаме никаква възможност да го видим, защото вие ще сте го скриете
.

Депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов отговори на нападките:

Най-необективно е твърдението, че Бойко Борисов като министър-председател се е крил или планира да се крие от такъв контрол, дори да се внесе искане за изслушване. Още когато в парламентарните кулоари започне да се дискутира темата, Бойко Борисов като министър-председател винаги е идвал първи в парламента
.

И Обединените патриоти определиха блицконтрола като силно пропагандно средство, а според лидера на "Воля" Веселин Марешки трябва да има много по-широк и обхванат парламентарен контрол, но не и по този начин.

Предстои да бъдат гласувани и текстове, които регламентират времето за обсъждане на всяка точка от дневния ред от 10 до 30 минути в зависимост от числеността на парламентарната група, времето за гласуване, парламентарното поведение, както и заплатите на депутатите.

Депутатите ще обсъдят и създаването на две временни комисии – едната за проучване на случаите на неизплатени заплати, а другата – за установяване на случаи на радиоактивно замърсяване на питейни води в страната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският премиер Киър Стармър.

Стармър: Всяко мирно споразумение трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна

Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на Украйна Володимир Зеленски. "Те подчертаха тяхната подкрепа за стремежа към мир на президента Тръмп и..

публикувано на 22.11.25 в 00:00

Наводнени къщи и мазета след пороен дъжд в Петрич

На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над 10 сигнала за наводнени мазета в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“,..

обновено на 21.11.25 в 23:54
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Швейцария предоставя на Кипър 11 млн. евро за миграционни проекти

Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по миграцията Николас Йоанидис след срещи в Европейската комисия. Средствата са от втория швейцарски..

публикувано на 21.11.25 в 22:55

13 членове на "Хамас" са убити при израелски удар в Южен Ливан

13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес.  Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на палестинската групировка в Южен Ливан. Убити са „13 терористи на "Хамас“, сред които Дживад..

публикувано на 21.11.25 в 22:36

Марсалек и българската шпионска мрежа свързани със схема за пране на милиарди чрез крипто канали

Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва уличните наркодилъри със санкционирани руски олигарси,твърди „Файненшъл таймс“.  Две мрежи за пране на..

публикувано на 21.11.25 в 22:12

Трима миньори са в неизвестност в Астурия

Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината.  Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна маса и двама миньори, заклещени на второто ниво на мината. По-късно стана ясно, че още един техен..

публикувано на 21.11.25 в 22:06
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш

Гутериш: Мирното решение за Украйна трябва да съхранява териториалната ѝ цялост

Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП. "Говорим за нещо, което е в медиите и което не е представено официално от Съединените щати или..

публикувано на 21.11.25 в 20:41