Европейската комисия (ЕК) ще търси съгласие от 28-те правителства за отваряне пазара на оръжейна техника и по-ефективно харчене на пари в отбраната. До две седмици институцията ще одобри законодателен план, който ще позволи съвместно закупуване на оборудване за армиите на няколко държави едновременно, както и общ фонд на Европейския съюз за инвестиции в разработките на военната индустрия.
Докато в НАТО спорът е кой колко пари харчи от бюджета си за отбрана, Евросъюзът търси начин всяко евро да отива по предназначение. В момента в Европа има повече производители на хеликоптери, отколкото правителства, готови да ги закупят. Взети заедно, 28-те членки на ЕС влагат 227 милиарда евро годишно, но заради масовото дублиране на военна техника, резултатът е в пъти по-лош от този в САЩ и води до недостиг на военни способности, обясни заместник-председателят на ЕК Юрки Катайнен:
80% от военните поръчки се правят на национално ниво. Представете си какво би станало, ако 80% от продаваните коли в Холандия например се произвеждат в същата държава. Тогава едва ли европейската автомобилна индустрия щеше да е толкова успешно развита, колкото е днес. Затова трябва да отворим пазара за оръжейната индустрия.
След заседание на комисарите беше решено идните седмици да се задейства системата за колективни обществени поръчки.
Сътрудничеството в отбраната вече е разрешено от договорите на Съюза, но досега правителствата не са желаели да го приложат:
Първо ни трябва политическа воля, допълни Катайнен.
Ако страните разберат, че сегашното положение е икономически неустойчиво, те заедно трябва да решат кой от какво има нужда и да го закупят заедно, за да спестят пари.
Хиляди мъже и жени в униформа служат под флага на ЕС в 16 военни и цивилни операции по света, каза върховният представител по външната политика Федерика Могерини.
За тях ще е по-лесно, ако националните им армии ползват еднакви или сходни отбранителни способности.
Автентични предмети и оръжия от Руско-турската освободителна война от 1877-78 година са показани в музей на открито във Велико Търново в чест на националния празник 3 март. Инициативата е на клубовете „Традиция“ в региона. Редки и оригинални образци на въоръжение от XVIII и XIX век и артефакти от Освободителната война се подредени до..
С цялото си сърце аз съм в този празник - 3 март. Да обичаш Родината и да почиташ героите, и да разказваш на младите какво се е случило, не е въпрос на мода, а на дълг, заяви писателката Силвия Томова в интервю пред БНР. В предаването "Преди всички" Томова заедно с писателя и драматург Недялко Славов коментираха темата за паметта и..
"В героичното минало на България е закодирано и нашето бъдеще. Най-истинският начин да почетем паметта и да съхраним завета на нашите предци, за които Отечеството е над всичко, е като се фокусираме върху просперитета на страната ни днес. България – домът, в който живеем и искаме да живеят и децата ни все по-добре, е най-голямата ценност, за която..
Държавни глави и лидери от цял свят честитиха на българския народ Националния празник 3 март в поздравителни адреси, изпратени до президента Румен Радев по повод отбелязването на 147 години от Освобождението на България, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. 147 г. от Освобождението на България Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш..
Съединените щати трябва да помислят за борба с нелегалните имигранти, трафика на наркотици и престъпността, написа президентът доналд Тръмп в социалната си мрежа "Трут Соушъл". "Трябва да се тревожим по-малко за руския президент Владимир Путин и повече за банди изнасилвачи мигранти, наркобарони, убийци и хора от психиатрични болници, които..
По повод националния празник на България 3 март Държавният департамент на САЩ публикува на сайта си изявление на първия дипломат на САЩ Марко Рубио: "От името на САЩ, моля приемете най-топлите ми поздравления за вашия Ден на освобождението. След 122 г. на дипломатически отношения, приятелството и тясното сътрудничество между нашите..
Опитите за политическа пропаганда с такъв празник – 3 март, са нежелателни и трябва да се преодолеят. И не бива политици да дават тон на подобна посока, каза историкът проф. Пламен Павлов в интервю пред БНР. "Днешните политици, ако не са в състояние да излязат от примитивните емоции, винаги в подобни моменти , не дай си Боже да имаме..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Моделът "Кой" продължава да се утвърждава . Имаме силни съмнения, че Делян Пеевски упражнява натиск и търговия с влияние през бюджета на страната ...