Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детски спомени и любовно обяснение за актьора Юлиян Рачков в "Нощен Хоризонт"

10
Юлиян Рачков
Снимка: Андрей Манукян

Порасналото метър и 84 см момче Юлиян Рачков, който днес е актьор в Театър „София”, ни гостува в рубриката на „Нощен Хоризонт” „Магията на театъра” на връх 1-ви юни – Деня на детето. 10-то студио на "Хоризонт" изглеждаше като една голяма детска стая с много играчки, балони, тротинетка, колело, хвърчило, детски книги и с чаша прясно мляко и бисвитки за „детето” в студиото. От порасналото момче разбрахме, че малкият Юлиян се е страхувал от тъмното, от отворени шкафове и чекмеджета и от прозорците, защото си е мислел, че някои го наблюдава, или се е боял, че предметите могат да излязат в тъмното.Той не си е играл много с деца. Бил е единак и чешит, но е правил и доста сериозни пакости – като димки по балконите на апартаментите и други подобни щуротии. Много е обичал да си седи вкъщи и да чете книги за динозаврите. Негови любими играчки са били тези от колекцията Астерикс и Обелиск. Дори сега събира всички комикси за тях, което му излиза доста скъпо, защото си ги доставя от чужбина, но те са му слабост.

Юлиян Рачков е решил да става актьор, след като е гледал филма с Брат Пит и Жулиет Бинош „Легенди за страстта”. Това става сравнително късно в 10-ти или 11-ти клас, но пък влиза в НАТФИЗ още с първото кандидатстване. Безкрайно е благодарен на своя преподавател в академията проф. Атанас Атанасов. Той го е научил на дисциплината и културата да бъдеш актьор. Неговите съвети му помагат в професията и до днес.

Преди всяко представление Юлиян си „минава” текста на пиесата. После има нужда от спокойствие, покой и тишина, за да се подготви и да се настрои за спектакъла. Преди да излезе на сцената, вдига високо дясната си ръка в юмрук. Това е нещо като ритуал, появил се с неговия моноспектакъл „Гъдулката гори”. За Рачков моноспектакълът е висш пилотаж на актьорското майсторство. Твърде сложно е да се играе такъв спектакъл, но въпреки всичко е много зареждащо. Тази пиеса вече не се играе, но можете да гледате Юлиян Рачков в представленията на Театър „София” „Женитба”,”Мери Попинз”, „Анна Каренина”, „Апетит за череши”, „Нощта на 16-ти януари”, Питър Пан”, „Ревизор”, Парижката Света Богородица” и други.

Днес Юлиян Рачков се страхува да не би животът му да е станал много нормален. Не иска да загуби любопитството, което имат децата, защото в противен случай всичко наоколо може да стане скучно. В живота за Юлиян най-важно е да съхрани себе си и да бъде добър човек, който съхранява ценностите, на които държи. Съжалява, че не му остава време за най-близките му, но театърът изисква голяма всеотдайност от актьора. А без театъра Юлиян Рачков няма да е пълноценен, удовлетворен и щастлив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59