На 4-и юли последната вагнерова опера – „Парсифал“, ще бъде прибавена към огърлицата от първи изпълнения на вагнерови творби, осъществени от Софийската национална опера. Премиерата се очаква с много голям интерес. А ето че музикални журналисти и меломани бяхме поканени и на открита репетиция на „Парсифал”. Първо за нас беше много интересно и приятно да седнем в новата камерна зала на Софийската опера, в която се играят детските спектакли – светла, уютна зала с много хубава атмосфера! И второ – режисьорът акад. Пламен Карталов ни даде изключителната възможност да надникнем в процеса на подготовката на „Парсифал”. Защо казвам изключителна възможност? Да, той с обич и с гордост ни представи певците, на които е поверил ролите и които са негови съмишленици и партньори в грандиозния вагнеров проект, който осъществява през последното десетилетие. Но тъй като креативните личности не обичат много да говорят за това, което правят, а да го направят и тогава да го покажат на публиката, затова казвам изключителна възможност – да ни въведе малко в процеса на режисурата. Чуйте в звуковия файл.
Преди много години – през 1976 г., след като се изселих от България в Германия, в Дармщат се поставяше Лоенгрин и се търсеха хористи за разширения хор към операта. Бях обучен певец – баритон в Габровския хор на запасните офицери. Два сезона пях в „Лоенгрин“. След това започнах да работя по професията си – математик, а любовта ми към музиката остана и до ден днешен! След като се пенсионирах през 1996 г. започнах да чета много литература, защото обичам музикологията, и от три години започнах да пиша „оперни истории“, които почти всеки ден публикувам във facebook. Досега може би 300-400 статии са публикувани. Два пъти си идвам в България. Минавам през София за няколко дни. И сега бях поканен на тази открита репетиция, която ми направи силно впечатление, тъй като Вагнеровите опери са твърде тежки и много от тях изобщо не са поставяни. Доволен съм от това, което чух, сподели г-н Борис Контохов - един от най-активните автори на оперна тематика в социалната мрежа facebook, който беше сред публиката на откритата репетиция.
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..