Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Рой Карадаг: Ердоган използва гласовете на турците в Германия за уреждане на вътрешни проблеми


Отношенията между Германия и Турция осезаемо ескалираха през лятото на 2016 година след приемането на резолюцията на Бундестага, която осъди арменския геноцид. Опитът за преврат в Турция нажежи обстановката допълнително, защото Ердоган вече водеше кампания за референдума за конституционни промени. По това време в няколко германски провинции също течеше предизборна кампания и сред обсъжданите теми беше и тази за идентичността на Германия на фона на бежанската криза. Не един и двама германски политици се почувстваха длъжни да налеят още масло в огъня с някой и друг пиперлив коментар по адрес на Турция. Успоредно с това вървяха пък преговорите за миграционното споразумение на ЕС с Турция.... 
Това каза за предаването "Събота 150" по "Хоризонт" Германският политолог от турски произход д-р Рой Карадаг  - ръководителя на института за интеркултурни и международни анализи към университета в Бремен.  Две трети от турците в Германия са подкрепили промяната на турската конституция в референдума през пролетта, припомни той:
Това се прие с тревога в Германия, но трябва да кажем, че става дума за две трети от участвалите в референдума. Броят им е около 400 хиляди. Но въпреки това - резултатът е стряскащ. Отказът от демокрация, който наблюдаваме в Турция, се дължи само и единствено на Ердоган и неговата управляваща партия. Това е и причината, защо германците не разбират подкрепата на живеещите в демократично общество турци за Ердоган, който унищожава демокрацията в Турция. 
Може би в Германия ни предстои осъзнаването на факта, ще причината за това поведение не е неслучила се интеграция. Животът ни доказва, че може да си напълно интегриран в едно общество, но това не определя политическите ти пристрастия. Може да си интегриран, и въпреки това да подкрепяш авторитарни политици, като Ердоган или Орбан. 
Неотдавна турският президент призова съгражданите си в Германия да не гласуват утре за управляващите партии, което политологът коментира така:
Става дума за борба за сърцата и умовете на турците, които живеят в Германия. Трябва да сме наясно с това, че те не искат да се отделят от родината си, дори и много от тях да искат за запазят свободите си в Западна Европа. Ердоган знае това много добре - има достатъчно примери за начина, по който се гъделичкат тези чувства в рамките на диаспората. За турците в Германия връзката с родината им е много важна, а това позволява на управляващите в Турция да го използват за свои политически цели. Ердоган е първият турски политик, който използва гласовете на тези хора за уреждане на свои вътрешни проблеми. Неговата партия улесни участието на живеещите в чужбина турски граждани в избори в Турция, защото знае, че това са предимно консервативно настроени хора, които ще го подкрепят. И така в Германия изведнъж започнахме да се питаме, кой всъщност представлява по-добре турците в нашето общество - турските или германските политици. В момента, в който става дума за национална идентичност, която не бива да бъркаме с етническа идентичност, политическият език става много остър. И ако този език се приема за нормален в Турция, в Германия се нарича намеса във вътрешните работи. Знаете ли, до този момент беше сравнително лесно да си турчин в Германия - гласуваш за социалдемократите и нещата са ясни. Сега вече не е така. В момента не виждам начин този конфликт да се уталожи. Една от причините е, че за турската страна изобщо не е важно, какво мислят европейците. 
Не виждам в момента, как ще се стигне до спадане на напрежението. Причината основно се крие в това, че това не е важно за Анкара. Там се страхуват много повече от регионални конфликти, от ескалиране на напрежението по кюрдския въпрос на фона на насрочения за понеделник референдум за независимост в Северен Ирак, от развитието на конфликта с "Ислямска държава" и т.н. На този фон просто е без значение, какво мислят европейците или германците. Анкара знае, че държи силен коз в ръцете си със споразумението за бежанците и това се инструментализира успешно в политиката. Турция вече доказа недвусмислено, че може да арестува германски журналисти, или с други думи - Турция в момента демонстрира сила. Германия би могла да смекчи тона и да сътрудничи малко повече по отношение на исканото от Турция преследване на гюленистите в страната. Но и това няма да доведе нещата до спадане на напрежението, защото Турция настоява за екстрадиране им, а правова държава като Германия никога няма да се съгласи, защото предварително знае, че тези хора ще бъдат подложени на изтезания в Турция. Друга възможност за Берлин е да усили преследването на близки до забранената кюрдска работническа партия ПКК, които са на територията на Германия. Но нека не забравяме, че кюрдите от ПКК участват във военните операции срещу ИД и така са на страната на западните сили, така че не съм сигурен, че Германия би искала да се вкара в тази дилема.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

4 млрд. лв са внесени в бюджета от акциз върху тютюневи изделия през 2024 г.

4 млрд. лв са внесени в държавния бюджет под формата на акциз от тютюневи изделия през миналата година, тези средства са около 51% от всички събирани в България акцизи- сочи статистиката. От сектора отчитат увеличени количества тютюн и засилен интерес към производството му. 7897 земеделски производители са записани досега в регистъра на..

публикувано на 05.04.25 в 15:45
Доналд Тръмп

Държави и компании обмислят стратегии за реакция на новите мита на САЩ

Различни държави и компании по света започнаха да обмислят стратегии за реакция, след като новите по-високи американски мита влязоха в сила. Британският производител на автомобили Jaguar Land Rover ще преустанови за един месец доставките на произведени във Великобритания автомобили за САЩ, докато обмисля как да смекчи удара от новите..

публикувано на 05.04.25 в 15:24

Гърция създава център по роботика

Гърция създава център по роботика. Роботи ще спасяват хора при земетресения и при наводнения. Центърът по роботика, наречен "Херон" се открива в Атина с 30 милиона евро финансиране. Част от средствата са по европейски програми и 5 милиона евро от частния сектор. Центърът по роботика ще се ръководи от Изследователския център на Атина, като..

публикувано на 05.04.25 в 14:41

Двама души са пострадали при инцидент на лифт край Сливен

Двама души са пострадали при инцидент на лифт в местността "Карандила" над Сливен. Ранените са настанени в болница. Двамата пострадали са откарани в болница без опасност за живота. По непотвърдена засега информация, единият от пострадалите е със счупен глезен и остава за лечение в болницата. По първоначални данни, тяхната седалка..

публикувано на 05.04.25 в 14:15

НАСА след успешната мисия по връщане на блокираните астронавти и в очакване на нов директор

Говорителката на НАСА Бетани Стивънс заяви, че президентът Доналд Тръмп е осигурил завръщането на Земята на астронавтите, блокирани с месеци на МКС.  Според Стивънс спасителната мисия е огромен успех за администрацията на Тръмп и само първата крачка към осъществяване на амбициозната космическа програма на Белия дом.   "Резултатът от изборите през..

публикувано на 05.04.25 в 14:00

Оставиха в ареста мъжа, хванат с 30 кг кокаин

Софийският окръжен съд остави под стража 45-годишен мъж, задържан за притежание на 30 килограма кокаин. Вече са повдигнати обвинения на задържания, чието име прокуратурата не посочва. Според БНТ става дума за българския лекоатлет Петър Дачев - европейски шампион по скок на дължина в зала и световен шампион за младежи. Наркотикът, за..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Методи Лалов

Методи Лалов: Да накараме политиците да ни осигурят състезание!

Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира политиците да не са свързани със задкулисие . Това е омагьосан кръг. Мнението изрази пред БНР Методи Лалов, бивш наказателен съдия и председател на Софийския районен съд. По думите му,..

публикувано на 05.04.25 в 13:54