Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдивската опера открива детската си програма с „Тримата братя и златната ябълка”

| обновено на 27.09.17 в 13:42


Пловдивската опера ще открие детската си програма на 28-и септември /четвъртък/ от 18 ч. в Дома на културата „Борис Христов” с премиерата на етно-симфоничната приказка „Тримата братя и златната ябълка”.

Музикалният проект „Етно-симфонични приказки” представя музикални картини за малки и големи, в които се разказва за красотата и мъдростта на българския приказен фолклор и очарованието на народните инструменти в комбинация със звука на класически симфоничен оркестър. И тъй като всяка истинска приказка си има и разказвач, неговата важна роля в спектакъла е поверена на емблематичната Госпожа Опера – любим на децата централен герой в детската програма на Пловдивската опера.

Създател на концепцията и музиката в проекта е Костадин Генчев – солист в Оркестъра за народна музика на Българското национално радио повече от 20 години, композитор и аранжор. Той има над 800 аранжимента на народни песни и над 50 инструментални пиеси за БНР. Творческата му биография е свързана с многобройни музикални, театрални и танцови проекти и събития. Носител е на наградата "Аскеер" през 2005 г. с група "Булгара" за музиката към театралната постановка „Дивите” на Георги Къркеланов, както и на II награда от националния конкурс за написване на симфонично произведение в неравноделен размер „7/8” през 2016 г.

Диригентската палка е поверена на Димитър Христов. Кариерата му като диригент е свързана с фолклорните ансамбли “Тракия” (Пловдив) и “Пирин” (Благоевград), а от 2011 г. е ръководител на Оркестъра за народна музика на БНР. Пише вокално-инструментална, танцова, театрална и филмова музика. Носител е на наградата „Кристална лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци за 2016 г. в категория „Музикален фолклор” за цикъла концерти със солисти инструменталисти и певци от Балканските страни през сезон 2015/2016 „Ритъмът на Балканите“. Той е един от основателите на етно-групата “Булгара” и проекта „Дива река”.

В „Тримата братя и златната ябълка” участват още от най-известните музиканти на българската фолклорна и етно сцена - солистките от „Мистерията на българските гласове” Гергана Димитрова и Евелина Христова. Режисурата е дело на Росица Костова.  Графичният дизайн на народните приказки „в нова премяна“ е поверен на художника-илюстратор, аниматор и режисьор Мая Бочева - Уики.

Чуйте в звуковия файл още за предстоящата премиера от интервюто на Росица Кавалджиева с композитора Костадин Генчев и диригента Димитър Христов в предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм „Каста дива“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06