Това беше прекрасен празник на балетното изкуство в препълнената с публика зала на Националния музикален театър „Стефан Македонски“. За големия респект към елитната българска трупа за съвременен танц не само от страна на публиката, но и на колегите и институциите, свидетелстваха многото поздравителни адреси и великолепните кошници с цветя по сцената. А най-хубавото, което видяхме в красивия спектакъл, създаден от хореографката Боряна Сечанова, художниците на сценографията Иван Токачиев и на костюмите Николина Богданова, беше това, че традицията на майсторството на зрялото поколение балетисти на „Арабеск“ е намерила достойно продължение във вдъхновението на най-младото поколение!
Много се радвам, че балет „Арабеск” празнува своята 50-годишнина именно с „Ромео и Жулиета” в хореографията на Боряна Сечанова! Това е един много амбициозен проект, който е прекрасно реализиран и показва както нивото на трупата, така и значимостта й за танцовата и балетна култура у нас изобщо… Боряна Сечанова се е стремила да съхрани своя стил, да бъде честна към музиката и естетиката на Прокофиев, но едновременно с това да предложи своя оригинална трактовка, като не се лиши от нищо от това, което модерният танцов език изисква… Прекрасно е попадението в лицето на Виктория Петрова като Жулиета – една изключителна балерина с изключителни класически и съвременни танцови способности, много изразителна, много лирична, много поетична, много мека и едновременно с това облъхната от някаква младежка лекота и ведрост! Много неочакван избор е образът на Ромео в лицето на Филип Миланов – един непринцов тип танцьор, по-скоро съвременен образ на хлапака, на дръзкия младеж. Но в негово лице Боряна Сечанова успява да претълкува модела на образа на Ромео и да постигне някаква много топла, сърдечна идея за това, че всъщност любовта е някакво прозрение за живота, никой не избира в кого да се влюби или кога ще го осени любовта… Изобщо в момента, и за това има „вина” и Олеся Пантикина, трупата е във великолепна форма и доайените в лицето на Асен Наков и Даниела Иванова са предали своята щафета на това младо поколение по прекрасен начин, каза пред микрофона на предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива” балетният критик Петър Пламенов.
Цялата рецензия чуйте в звуковия файл.
Следващият спектакъл на балета „Ромео и Жулиета” ще бъде на 6-и октомври от 19 ч. в Националния музикален театър „Стефан Македонски”.
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..