В Националната художествена галерия започна втората детска образователна програма на Музикална къща БНР. Първите концерти-спектакли със заглавие „Червенокосият абат“ бяха посветени на бароковата епоха и музиката на Вивалди. В предразполагащата атмосфера на Балната зала на Двореца, водени от костюмирани герои, децата се запознаха с някои от оригиналните за времето инструменти като флейта пиколо октавино и клавесин, с различни музикални понятия като украшение, кончерто гроссо, ария, контратенор и с музиканти от Симфоничния оркестър на БНР.
Аз лично като публика на различни образователни програми, настроена по-скоро критично, отколкото снизходително към проектите на нашето, Българското национално радио, останах много доволна както от внимателно подготвения сценарий, носещ много информация, но поднесена подходящо за детската аудитория, така и от музикалното изпълнение! Всички деца, родители и колеги музиканти в публиката, с които разговарях, също казаха, че концертът им е харесал.
Научих как се наричат отделните музикални представления… Научих, че барокът е по-стара музика, в която се е свирело с различни инструменти. Клавесинът е бил един от тях. Това е станало през 1 600 г… Научих, че талантът е много хубаво нещо и той може да се разбере през чувствата на хората, разказаха деца сред публиката.
Много хубава инициатива! И на мен ми беше интересно… Много беше красиво! Аз съм баба и за пръв път водя моите внучки на такъв концерт, сведен до нивото на децата, да могат децата да го разберат. И сега по пътя ще продължи просветата, споделиха родители сред публиката.
За мен този първи концерт от цикъла е първо много смислен! Наистина с много образователни елементи и закачки, по много весел и забавен начин поднесено за децата! Много съдържателен, много красив, много забавен и в същото време създава една атмосфера, която е много близка до епохата. Това е не само поради факта, че събитието е позиционирано в Националната художествена галерия, но и заради участниците, костюмите на водещите, на музикантите, на певеца. Изобщо всеки един детайл е много прецизно премислен и реализиран! И, разбира се, прекрасното изпълнение на всички музиканти, на всички участници, каза музиковедът Юлияна Караатанасова.
Следващите концерти-спектакли от втората образователна програма на Музикална къща БНР на 27-и януари ще бъдат посветени на творчеството на Моцарт.Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..