ВМРО се обяви категорично против опитите за мълчаливо и лекомислено отстъпване на т.нар. "царски имоти" на фамилията Сакскобургготски. Това се казва в официална позиция на партията, която е част от управляващата коалиция между ГЕРБ и "Обединени патриоти", провокирана от неофициалната информация, че се готви специален закон за царските имоти.
Засега информацията, че се пише специален закон, който да затвори окончателно темата за царските имоти, е неофициална. Те са предмет на дела между държавата и фамилията Сакскобургготски и в българския съд, и в съда в Страсбург. У нас решенията са в полза на държавата и въпреки това регионалният министър Николай Нанков поиска спирането им за постигането на извънсъдебно споразумение. Очакванията от Европейския съд за правата на човека са страната ни да бъде осъдена да плати милиони обезщетения. И в този контекст стана известно, че работна група в Министерството на правосъдието с ĸoopдинaтop Mиглeнa Taчeвa - бивш заместик правосъден министър в царското правителство, пише cпeциaлeн зaĸoн, именно срещу което възразяват от партията на вицепремиера Красимир Карачанов, виждайки в това опит за "сделка" на Бойко Борисов със Симеон Сакскобургготски - явно срещу предполагаеми негови международни контакти.
Дори да са приети калпави лобистки закони, които позволяват на една фамилия да съди държавата, идва ред държавата да поправи нещата, а не да отстъпва, казват от ВМРО.
Ние твърдо и категорично заявяваме, че тези имоти са били винаги на държавата, която ги е предоставила на тогавашната управа, именно на царската фамилия. Бихме могли да се съгласим на това те да ползват определени преференции за дългосрочно ползване, но би трябвало държавата да остане собственик, категоричен е депутатът Александър Сиди.
Позицията на партията, която е част управляващата коалиция между ГЕРБ и "Обединени патриоти", е качена на партийния сайт под заглавието Ламтежът за царските имоти е неуважение към България и се появява в момент, в който Каракачанов е част от правителствената делегация в Саудитска Арабия. Част от която е и Симеон Сакскобургготски. Господин Борисов, защитете държавния интерес! Господин Сакскобургготски, покажете великодушието, което настоявате, че имате. И се откажете от претенции! призоват ги от София от ВМРО като напомнят, че България е република, остро възразяват срещу обръщението "ваше величество" към Симеон Сакскобургготски.
Продължава гасенето на балите със слама, които пламнаха преди три дни на площадката на ТЕЦ "Бобов дол". Прави се запръстяване на площадката, където се подпалиха вагоните, каза за БНР началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил комисар Светлин Георгиев. Пожар е възникнал отново на площадката на ТЕЦ..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди във вторник, че новият му краен срок за Русия да постигне споразумение с Украйна е десет дни, считано от днес, съобщават Ройтерс и Блумбърг. "Десет дни от днес... и тогава, знаете ли, ще въведем тарифи и други подобни неща, и не знам дали това ще засегне Русия, защото президентът Владимир..
Парламентарната комисия по образованието обсъди на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забраняват мобилните телефони в училище и се въвежда избираем час по възпитание и ценности. Промени в Закона за училищното образование обсъжда ресорната комисия в НС МОН предлага редица законови промени,..
Върховният съд на Испания потвърди започването на съдебен процес срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за изтичане на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. Според тримата магистрати от Апелативната камара на Върховния съд има достатъчно доказателства за повдигане на обвинение срещу ръководителя на..
Седемчленно семейство и възрастна жена останаха без дом, след като пожар изпепели къщите им в момчилградското село Седефче този следобед. Пострадалото семейство е настанено в жилище в Крумовград, а жената е при свои близки, съобщи кметът на Седефче Мехмед Хаджиселим. Изгорели са още две необитаеми сгради и няколко помощни постройки. Не се е..
Пожарът край село Кривня, община Провадия, е напълно изгасен. Загасиха пожара в Провадийско Движението от град Провадия към селото и към магистрала "Хемус" е възстановено. В гасенето да се включили с техника и служители и много от фирмите в района, съобщи кметът на Провадия Димо Димов. Пожарът между Мелница и Срем още бушува Овладян е..
Британският премиер Киър Стармър обяви в понеделник, че Великобритания ще се присъедини към Франция и ще стане втората страна от Г-7, както и втората западна държа в Съвета за сигурност на ООН, която ще признае Палестина за държава на срещата на Организацията на обединените нации през септември, освен ако Израел не изпълни няколко искания,..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..