Така на шега определя себе си актьорът Асен Блатечки, който в момента играе в 12 постановки и пътува непрекъснато из цялата страна, за да се срещне с публиката. До преди 10 години той си е записвал ролите в киното и театъра, в които е играл. Тогава те са били над 50 роли в киното и над 70 в театъра. Сега техният брой вероятно е двоен.
Но дали при една такава заетост може да се стигне до механизиране при изпълнението? На този въпрос, зададен от една слушателка на "Нощен Хоризонт", Асен отговори, че това го е накарало преди повече от 10 години да напусне театъра. В буквалния смисъл. Решил е да се откаже, след като на едно представление чува себе си с интонацията на героя от друг негов спектакъл. Но след една година разбира, че не може без актьорската професия, защото тя е неговият живот. И сега такива грешки на сцената не се случват.
През годините, откакто е завършил ВИТИЗ, Асен почти няма свободно време. То не му достига, за да се отдаде на мотора си, на спорта, да взима уроци по китара, да се научи да свири на пиано и за да гледа кино и театър. Смята, че българският театър има възможност да се развива, но като че ли е някак замръзнал във времето. Не вижда движение напред, липсва му еволюция...
Асен Блатечки харесва хората с чест, с мъжко поведение и с чувство за хумор. И не приема „мазните”, т. е. подлеците и нагаждачите. Мисли си, че във взаимоотношенията между хората днес липсва добротата. И причината е в бита ни. А един от големите проблеми на България, според актьора, е грозотията. Какво ни пречи да си боядисаме къщите, да си направим красиви градинките, да изчистим и подредим дома и живота си?
Човекът, които в миналото се е занимавал със спорт и има шампионски титли /по традиционно карате през 1989, 1990, 1991 и 1992/, както и с рисуване, решава да кандидатства във ВИТИЗ. За театъра го е запалила неговата учителка по биология от основното училище. Вероятно като опит да преодолее неговата палавост. За кандидат-студентските изпити го подготвя преподавателката в НАТФИЗ Вера Стефанова. Тя особено майсторски работи с него, като не му показва нищо, а само го насочва при изпълнението кое е добро и кое не или кой от материалите е подходящ и кой не е достатъчно интересен. Получава се така, че все едно сам се е подготвил. И Асен влиза в театралната академия от първия път. Студент е на проф. Стефан Данаилов с асистенти Илия Добрев и Ивайло Христов, които го научават на „занаята” в професията и на отношението към нея.
Интересна е историята на името на фамилията. Тя тръгва от бащата на неговия прадядо, който навремето е бил поп в село Блатец до българо-македонската граница. След време фамилията се преселва в Кюстендил и там им казвали Блатецките. Но впоследствие неговият прадядо фалшифицира кръщелното си и се записва като Блатечки, защото органите на реда го издирвали. Каква е причината за издирването му, Асен и до днес не знае. Или не са поискали да му кажат.
Най-важните неща в живота на Асен Блатечки са любовта, семейството, родителите, децата и работа. За него любовта е двигател на живота, а емоцията е в основата на професията му. Той е един „овен с рога”, както се изразяват колегите му, и то не само по дата на раждането... Чуйте някои от вълненията на един от най-екстремните и нестандартни творци у нас. Историите на един актьор, театрален и филмов режисьор, който има много мечти и непрекъснато ги сбъдва. След толкова много роли, театрални постановки и филма „Бензин” следват още и още мечти...Предстои да ги видим!
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..