Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за баса Димитър Петков

Димитър Петков в ролята на Атила
Снимка: архив

На 5 март Димитър Петков можеше да отбележи своя 80-годишен юбилей, но си отиде от този свят през 2005 г., на  67- годинишна възраст. Много от слушателите сигурно си спомнят този великолепен глас – красив по тембър, мощен, завладяващ. Спомнят си и неговите роли – поне тези, които изпълни на софийска сцена: крал Филип от „Дон Карлос“, Захария от „Набуко“, Иван Ховански от „Хованщина“ и Борис Годунов от едноименната опера на Мусоргски.

Още през 1967 г. младият солист на Софийската опера  Димитър Петков е забелязан на Третия международен конкурс за млади оперни певци в София и отличен с голямата награда и златния пръстен за София, връчен за първи път в историята на конкурса. Тази му изява отваря вратите на големите оперни театри в света пред младия певец. Само след две години Димитър Петков пее с огромен успех  на Арена ди Верона в операта „Дон Карлос“, а негови партньори са Монсерат Кабайе, Фиоренца Косото, Пиеро Капучили и Пласидо Доминго, който със същия спектакъл дебютира в Италия. От този момент започва и голямата кариера на певеца по света. Какво разказва самият той през същата тази 1969 година, след завръщането си от гастрол в Япония, чуйте в запис от Златния фонд на БНР в звуковия файл.


В последвалата му кариера той подготвя близо 100 роли и пее на всички големи  сцени  по света с най-големите певци като партньори, под диригентството на най-великите диригенти на века. Особено значение в кариерата му има срещата със забележителния руски музикант Мстислав Растропович – Петков участва в редица концерти с него, а с ролите на Борис Тимофеич от „Леди Макбет от Мценска околия“ на Шостакович  и на  крал Рене от „Йоланта“ на Чайковски той участва в записи под палката на гениалния диригент. Димитър Петков участва и във филма на Вернер Херцог „Фицкаралдо“ заедно с Клаудия Кардинале и Клаус Кински. Последните три години преди тежкото си заболяване българинът пее в Земперопер – Дрезден в „Леди Макбет от Мценска околия“, в Бон - Борис Годунов от едоноименната опера, в Йенуфа“ на Яначек заедно с Райна Кабаиванска в театър "Сан Карло" – Неапол и в „Йоланта“ в Монте Карло и Неапол.

В Златния фонд на БНР, освен негови спомени, се пази и един непознат запис на Димитър Петков, направен по време на първото му гостуване в Япония през 1969 година - „Песен за бълхата“от Мусоргски. Съпровожда пианистът Йоиши Миура. Чуйте в звуковия файл – в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41