Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин: Русия няма да се впуска в нова надпревара във въоръжаването

| обновено на 19.03.18 в 19:51
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия няма намерение да се впуска в нова надпревара във въоръжаването. Това заяви преизбраният за президент Владимир Путин на среща в Кремъл с бившите си вече конкуренти за поста, които победи с огромна преднина на произведените вчера президентски избори в Русия. 

Владимир Путин заяви, че е необходимо груповите и партийните предпочитания да бъдат оставени на заден план в името на дългосрочните национални интереси. 
"Мисля, че за всички нас е много важно да обединяваме усилията на всички политически партии, обществени организации и на обществеността в най-широкия смисъл на това понятие", посочи още Путин. 

По думите му, това е необходимо за реализирането на позитивен дневен ред, както и за решаването на задачите, пред които е изправена страната, а също и за преодоляване на предизвикателствата, с които се сблъсква Русия. 

Владимир Путин подчерта необходимостта от по-нататъшно укрепване на отбранителните способности на страната, но добави, че не възнамерява да започва надпревара във въоръжаването. 
"Напротив, възнамеряваме да строим конструктивни отношения с всички страни по света", посочи Путин и дори напомни, че е планирал снижаване на военните разходи тази и следващата година. 

"Разбира се, не зависи всичко от нас. Трябва, точно както в любовта, и двете страни да са заинтересовани. Иначе никаква любов не се получава. Ние ще правим всичко така, че всички спорни ситуации с нашите партньори да бъдат разрешени с политико-дипломатически средства", каза още Владимир Путин.

Наблюдателната мисия на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа обяви, че президентските избори в Русия са протекли в прекалено контролирана законова и политическа атмосфера.

Специалният координатор Михаел Линк, който е депутат в германския Бундестаг, посочи, че са констатирани ограничения върху основните права на събиране и  изразяване и са допринесли за липсата на реална конкуренция за Владимир Путин.
"Избор без реална конкуренция, на какъвто станахме свидетели на тези избори, за съжаление не е истински избор. Когато законовата рамка ограничава основни свободи и резултатът е ясен, изборите почти губят предназначението си - хората да избират лидерите си", добави Линк. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Благовест Стоименов

Д-р Благовест Стоименов: Грижата за сърдечно-съдовото ни здраве е постоянна през времето

През есента времето става по-студено и хроничните заболявания напомнят по-осезаемо за себе си. Върху здравето на сърдечно-съдовата система през есента ще поставим фокус в "Минути за здраве".  Съветите са на д-р Благовест Стоименов, главен асистент в Медицинския университет в София, от Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести на..

публикувано на 11.10.25 в 07:00

За 11-и път ще се проведе CineLibri.

11-то издание на международния кино-литературен фестивал "Синелибри" започна преди часове . Откриването беше в зала 1 на НДК с филма на Франсоа Озон „Чужденецът“ по известното произведение на Албер Камю. Събитието беше съпроводено с романтичен спектакъл с ефектна хореография и визуални препратки към романа, вдъхновил мотото на фестивала – „Пяната..

публикувано на 11.10.25 в 06:50

Протест срещу завода на "Кроношпан" ще се проведе във Велико Търново

Във Велико Търново днес се организира протестно шествие срещу завода за преработка на дървесина на "Кроношпан", заради системното замърсяване на въздуха. Преди месец в завода имаше и тежка производствена авария с взривове. За затягане на контрола върху дружеството и спазване на екологичните норми в края на септември се обявиха министърът на околната среда..

публикувано на 11.10.25 в 04:47

Празникът на духовната музика започва в Габрово

Днес в Габрово започва двадесет и третото издание на Празника на духовната музика. Фестивалът е посветен на духовния празник на Габрово - 14 октомври, който е и денят на Света Петка Българска. Празникът на духовната музика ще бъде открит довечера в 18:30 часа в катедралния храм на Габрово "Св. Троица". Източно-православни песнопения ще звучат в първата..

публикувано на 11.10.25 в 04:41

България ще отбележи Европейския ден на донорството

С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят.  За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за..

публикувано на 11.10.25 в 04:32
Празник на бозата в Радомир през 2024 г.

Безплатна боза ще бъде раздавана в Радомир в деня, посветен на напитката

Над 1200 литра боза ще бъдат раздадени безплатно в Деня на бозата в Радомир, съобщи на брифинг кметът на общината Кирил Стоев. Тазгодишният празник ще се проведе на 18 октомври и ще бъде по-пищен от всякога. Фермерски пазар, алея на занаятите, демонстрации и кулинарно изложение са само част от проявите, включени в програмата на тазгодишния..

публикувано на 11.10.25 в 04:09
Доналд Тръмп

Тръмп: Ще увеличим със 100% митата за Китай

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че от 1 ноември или по-рано Вашингтон ще увеличи със 100% размера на митническите налози по отношение на Китай, както и ще въведе мерки за експортен контрол. Това обяви американският държавен глава в социалната мрежа "Трут Сошъл", цитиран от БТА.  Той допълни, че мярката се налага след "крайно агресивните"..

публикувано на 11.10.25 в 03:50