Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хореографският център "Келим" в Израел с първи детски образователен спектакъл

| обновено на 19.03.18 в 19:37
Снимка: bg.wikipedia.org

„Пътешествие в Лимпопо“ се казва спектакълът, който актьорът, танцьор и продуцент Амит Бар Ам създаде по израелския превод от известния поет Натан Алтерман на произведението на Корней Чуковски „Доктор Ох-боли“. Представлението съчетава танц, пантомима, четене на стихове и пеенето им. Оригиналната музика за него написа Бецалел Борохов.

Спектакълът има освен консултанти за хореографията, театъра и музиката, също и педагогически съветник. Показва се как едно единствено човешко тяло може да пресъздаде различни истории, да ги покаже на публиката, така че тя да му повярва. В библиотека, при входа на сградата прочетоха приказката на децата, за да почувстват красотата на думите на един от класиците на израелската литература. Това бе е съпроводено с покана към малчуганите да бъдат съавтори в творчеството. Преди представлението сами решаваха кои герои са им най-интересен и ги рисуваха и изрязваха.

След това влизат в залата и магията започва. В зависимост от възрастта им и умението им да възприемат толкова абстрактно представление, те могат да бъдат само зрители , или да участват активно: да тичат, да се качват по стълба, да скачат, да слушат, да шепнат, да танцуват, да разказват, да имитират гласове в зависимост от пантомимата, която им показва актьорът, да се крият, да рисуват маршрута на пътя на доктора с тебешира. Спектакълът може да е по-кратък и по-разширен. Това решава актьорът след първите 5 минути. Има 3 варианта. Аз попаднах на средно дългия, защото публиката бе много възторжена и имаше интереси, но повечето от децата бяха на възраст между 2.5 и 4.5 години.

Самата сграда също е част от приказката: попаднали в „архитектурна лечебница“ два стари склада са започнали нов живот. В Израел това е добре изпитана практика в преобразуване на стари хангари, фабрики, гари, пристанища за културна дейност. Театърът, който кани на музикален спектакъл и бебешка публика, е в промишлената зона на Бат Ям. Идеята е да покажат на публиката стойностно изкуство от театралната и балетна класика. 


Това е хореографски център с разнообразна дейност: обучение по балет, танци, организиране на фестивал, разнообразна дейност с кварталите на града. Всичко е съобразено с възможностите, възрастта и желанието на зрителите. Имаме ден на отворените врати. Тогава хора, които никога не са се занимавали с хореография и нямат физически данни, нито са на възраст, подходяща за танц, откриват, че чрез прости движения могат да изразяват чувствата и мислите си. Затова имаме и център за изследователска дейност, който изследва как танцът може да се превърне в ежедневна практика на хора от различни слоеве от населението. Това е първият ни спектакъл за малките зрители. Опитваме се да говорим на децата, а и на възрастните, които ги придружават „на нивото на техните очи“, но на висотата на "високото" изкуство. Ние вярваме, че малчуганите могат да възприемат и много по-сложен изказ на познати приказки чрез балет, пантомима, разказ в стихове и пеене, изпълнени от един единствен артист. Звучи абстрактно и неизпълнимо, но децата бяха намагнетизирани, гледайки толкова естетски спектакъл. Той е богат и дълбок, а в същото време отговаря на техния детски свят и мислене. Правим не подражание на представление, за което се знае, че се харесва, нито халтура, а абсолютно оригинален спектакъл на високо ниво
,  разказа художествената директорка на хореографския център "Келим"  Анат Даниели.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48