Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: Мария Пеева

Водеща тема за вестниците е вчерашното изказване на премиера Бойко Борисов, че до 1 година България може да влезе в чакалнята на еврозоната.

Вестник "Труд" цитира думи на министър-председателя, който посочва, че до 1 месец страната ни трябва да получи пътна карта за присъединяването към финансовия механизъм ERM 2. По думите на финансовия министър Владислав Горанов София изпълнява всички критерии за приемане в еврозоната и не би трябвало да получим отказ.
"Стандарт" пише по темата: "42 тона златен резерв дават шанс на България да влезе в чакалнята на еврозоната догодина". Изданието цитира думи на премиера Борисов, който заявява: "ние не представляваме риск за Европа, защото удържахме - не си дадохме на съхранение и не си продадохме златния резерв".
Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска план за влизане в еврозоната, одобрен от всички политически сили, отбелязва по темата вестник "Дума". Според нея така всеки, който дойде на власт, ще трябва да изпълнява този план. 
"Законови безумия отново подлудиха граждани и бизнес", пише вестник "Сега". Изданието посочва, че 11 хиляди забавени преписки чакат в Агенцията по вписванията, 7000 - в Агенцията по кадастъра.
"Смърт по време на бедност" - с това заглавие на първата си страница излиза вестник "Земя". Изданието обяснява, че жена е починала в столична болница, след като не е успяла да доплати за лечението си. Вестник "Земя" посочва, че според новите цени на медицинските изделия Здравната каса плаща 2600 лева за аортна клапа. Изделието обаче струвало между 15 и 20 хил. лева. Изданието пише още, че тъй като жената не е имала средства да доплати разликата, поставянето на клапа е било отложено. От болница "Св. Екатерина"  заявяват, че жената е била в крайно тежко състояние. Началникът на клиниката по кардиология заявява, че в болницата е имало такова изделие и лекарите са щели да й го поставят без да се чака пациентката да плати, допълва  "Земя".
"Слаб 2,88 е оценката на държавните институции, ангажирани с грижата на децата", пише вестник "Труд". Това обявиха от Националната мрежа за децата на базата на данни от доклад, като тази година комплексната оценка е най-ниска от създаването на формата. Докладът е базиран на мнението на близо 600 деца и възрастни.
"Учители търсят терористи в час", пише  "24 часа". ДАНС е започнала обучения на учители как да разпознават симптомите на саморадикализация сред младежите и да различават потенциални терористи единаци. Това е станало ясно от доклада за дейността на агенцията за миналата година, който е бил одобрен от Министерския съвет. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Москва и Киев за поредна нощ си нанесоха удари с дронове

Продължава размяната на удари между Москва и Киев. Русия обяви, че силите ѝ за противовъздушна отбрана са свалили 122 украински дрона през изминалата нощ. По-рано днес губернаторът на Белгородска област Вячеслав Гладков съобщи, че през нощта един човек е бил убит, а най-малко шестима души са ранени при украински атаки с дронове срещу неговия..

публикувано на 17.07.25 в 09:11
Областният управител на София - град Стефан Арсов

Областният управител очаква да получи днес ключовете и документацията от "Врана"

Областният управител на София - град Стефан Арсов очаква днес да се срещне с представители на Столичната община, за да получи  ключовете и документацията от парк "Врана". Миналата седмица от парка бяха изтеглени екипите на общината. Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“ Областният управител заяви, че ще приеме..

публикувано на 17.07.25 в 08:41
Весела Караиванова - Начева

Депутатите изслушват кандидатите за шеф и зам.-шеф на НОИ

Единствените издигнати кандидати за нови управител и подуправител на Националният осигурителен институт и техните концепции ще бъдат представени днес пред парламентарната социална комисия. Настоящият подуправител на НОИ Весела Караиванова е номинацията на депутати от ГЕРБ-СДС и от БСП-Обединена левица да оглави осигурителната институция. Тя..

публикувано на 17.07.25 в 08:37
Анастасия Стойчева

Анастасия Стойчева: Друг студен фронт в края на юли, август - подходящ за море

Днес ще премине атмосферно смущение, което ще донесе прохлада през юли. През нощта по-хладният въздух ще понижи температурите в цялата страна и ще донесе дъждове и гръмотевични бури . Очакват се до около 50 литра на квадратен метър . Имахме дълъг сух период и почвата има как да поеме тази вода. Това обясни в интервю за БНР синоптикът..

публикувано на 17.07.25 в 08:27

Продължава борбата с пожарите в Рила и Пирин

20 души - пожарникари и горски работници от рано сутринта са на терена на пожара, който е на 2000 метра височина в Рила. Обхванал е около 600 декара. Пожарът е овладян откъм южната и западната му страна. Вчера гасенето беше основно на североизток - по най-високата част. На много места обаче има огнища и тлеещи огромни дънери, които трудно ще..

публикувано на 17.07.25 в 08:21

Огнеборци дежуриха през цялата нощ при огнището на пожара край Горно Спанчево

През цялата нощ пожарникари са дежурили при огнището на пожара край санданското село Горно Спанчево. Снощи аварийни екипи гасиха пламъците и не допуснаха огънят да достигне къщите. Огънят тръгна от земеделските земи и само пътят го делеше от село Горно Спанчево. Имаше реална опасност за жителите и къщите, но ситуацията беше овладяна за..

публикувано на 17.07.25 в 08:00
Татяна Буруджиева

Татяна Буруджиева: Избирателите на ПП-ДБ са в реална ехо-стая. На избори тази замръзнала картина може да се раздвижи

Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в резултат на външни фактори – динамичната международна обстановка, така и на вътрешни – как правителството ще успее да се справи със запазването на основните параметри на нашия живот.  Тази позиция..

публикувано на 17.07.25 в 07:56