Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на печата

Дигиталното копие на тефтерчето на Христо Ботев, в което той пише година преди да загине, вече е на сайта на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", съобщава 24 часа. Ценният документ може да бъде прелистен с компютърна мишка и разглеждан детайлно . Днес Националната библиотека ще представи и изложбата "Перо и знаме", посветена на 170-ата годишнина от рождението на Ботев. Експозицията включва книги, вестници и други материали, отразяващи различни страни от живота и дейността на поета революционер. 
Година преди да загине, Христо Ботев е имал в главата си политически роман със заглавието "Змей", пише на първата си страница Труд. Поетът написал 70 страници от него, но те са безвъзвратно загубени. Сюжетната линия на романа разкривала отношенията между чорбаджиите и сиромасите. (Този малко известен факт излиза наяве в книга на издателство "Български бестселър").
Христо Ботев е един от най-редактираните поети, като най-много го е редактирал Любен Каравелов. Това казва в интервю за вестник Стандарт един от наследниците на Ботев - Боян Ботйов. Той съобщава още, че предстои издаването на алманах с най-доброто, което е писано за поета.
Първи жребий за първолаците предстои в понеделник, съобщава Стандарт. Училищата, които не са успели да приемат всички деца, живеещи в квартала, започват теглене на жребий след 17.00 ч. на 4-ти юни, казва за изданието Данко Калапиш, директор на 107-о основно училище в  София. Жребият ще бъде публичен. В същото време просветният министър Красимир Вълчев оповести, че за следващата година министерството ще направи промени при приема на първокласниците, за да има по-голяма справедливост. 
Между 5 и 6 хиляди студенти ще могат да стажуват в европейски компании. Това стана възможно със започващия този месец проект "Цифрова възможност", съобщава 24 часа. Стажът е платен от Европейската комисия, а сумата е около 500 евро.
До броени дни се очаква да излезе заповед на министъра на културата, с която да се разпределят отделените от държавния бюджет средства за археология, информира вестник Монитор. Парите за теренни археологически проучвания и теренна консервация през 2018 г. възлизат на 1 милион и 500 хиляди лева - има увеличение спрямо миналата година, когато бяха 1 милион , изтъкват от Министерството на културата. Подадени са 140 заявления за разпределенията им.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

9 селища в Кюстендилско все още са на воден режим

9 селища в Кюстендилско са още на воден режим, каза за БНР областният управител инж. Александър Пандурски. Воден режим има все още в села в Дупнишко, в общините Невестино, Кочериново - оттатък река Струма. Където се налага почистване на каптажи, търсне на допълнителен водоизточник или смяна на водопровод.  "Девет селища на режим има. Имаме, в които..

публикувано на 28.09.24 в 11:55
Александър Велев

Александър Велев: Сривът за всяка от партиите в управляващата Германия коалиция е голям

Победата на регионалните избори в провинция Бранденбург не се дължи на канцлера Олаф Шолц, а на кандидата за министър-председател Дитмар Войдке (сегашен премиер на Бранденбург -бел. ред.), което мобилизира много хора да гласуват за социалдемократите . Това обясни в интервю за БНР журналистът Александър Велев, бивш кореспондент в Берлин и..

публикувано на 28.09.24 в 11:49

Статистика: Българите живеят по-дълго от гражданите на страните-членки на ЕС

По данни на европейската статистика българите живеят по-дълго и в добро здраве в сравнение с гражданите на останалите страни-членки на Европейския съюз. България изпреварва с повече от 4 години средните нива за Евросъюза на фона на най-ниската очаквана продължителност на живот и дълго нерешените проблеми в здравеопазването у нас. България се..

публикувано на 28.09.24 в 11:32
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Подкрепата на Запада и България е не само за Украйна, а за бъдещ международен ред

Подкрепата, която се дава на Украйна от ЕС и САЩ има една цел, Украйна да се защити и да прецени кога и при какви условия да седне на масата за преговори. Въпросът е мирът, дали ще е при условията на Русия, държава агресор, които ще определя условията или другият план – на Украйна, базиран на принципите на международното право, освобождаване..

публикувано на 28.09.24 в 11:30

Просветното министерство и полицията в Гърция с мерки срещу насилието в училищата

Министерството на образованието и полицията въвеждат мерки в Гърция, за да овладеят проявите на насилие в училищата. Насилието сред учениците достигна непознати размери за Гърция, коментират полицаи и учители. Ежедневно има пострадали ученици от жесток побой, заплашват агресивно и учителите. Родители казаха пред медиите, че се страхуват..

публикувано на 28.09.24 в 11:28
Хасан Насрала, лидер на

Израелската армия: Лидерът на "Хизбула" Хасан Насрала е елиминиран

Лидерът на терористичната организация "Хизбула" е бил убит при вчерашната атака в Бейрут. Това твърдят от израелската армия, предадoха The times of Israel, Асошиейтед прес и АФП.  От армията посочиха, че заедно с Насрала са ликвидирани още няколко висши командири на "Хизбула".  Военният говорител Надав Шошани публикува съобщение в социалната мрежа..

публикувано на 28.09.24 в 11:08
проф. Игор Липсиц

Проф. Игор Липсиц: Финансирането на войната върви ръка за ръка с инфлацията, а тя руши икономиката

Тази седмица руското правителство представи проекта на федералния бюджет за периода 2025-2027г. Идния вторник документът трябва да бъде внесен в Държавната дума. Министърът на финансите Антон Силуанов открои три основни бюджетни приоритета: социална подкрепа на гражданите, разходи за отбрана, сигурност и т.нар.  "специална военна операция" и..

публикувано на 28.09.24 в 11:07