Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доналд Тръмп е на визита в Европа

| обновено на 11.07.18 в 08:20
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският президент Доналд Тръмп е на визита в Европа и първата му спирка е Брюксел, където ще посети среща на върха на НАТО. Междувременно критиките му към Алианса не спират.

Седмица ще продължи обиколката на американския държавен глава на Стария континент. По време на пътуването си Тръмп ще посети двудневна среща на върха на НАТО, след това ще се срещне с руския президент Владимир Путин и веднага ще се отправи към Великобритания, където правителството на премиера Тереза Мей е изправено пред криза и се бори със силни противоречия относно плановете на страната за напускане на Европейския съюз.

В последните дни обаче американският президент се занимава основно с НАТО, критикувайки недостатъчния принос на страните членки в Алианса. Тръмп изисква споделяне на финансовото бреме от всички.

"Съединените щати харчат много повече за НАТО от всяка друга страна. Не е нито справедливо, нито приемливо", написа в "Туитър" Доналд Тръмп часове преди да отлети за Европа.

Преди срещата на НАТО, насрочена за 11 и 12 юли, лидерите на страните от Алианса се притесняват ще успее ли организацията да запази целостта си, написа в коментарна статия Вашингтон поуст.

Разходите за отбрана, които трябва да правят членките на НАТО, са в размер на 2% от брутния им вътрешен продукт. Едва няколко страни от ЕС обаче изпълняват това изискване и Тръмп не пропуска да критикува останалите от месеци насам.

Относно срещата си с Путин в Хелзинки, Тръмп прогнозира че това може да се окаже най-лекият му разговор в цялата европейска обиколка.

Британският премиер Тереза Мей заяви, че очаква с нетърпение положителни разговори с американския президент Доналд Тръмп както в Брюксел, така и при посещението му в Лондон в петък.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски (вляво) и Доналд Тръмп в

Тръмп: Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено

Президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че ще приеме украинския лидер Володимир Зеленски във Вашингтон в петък, когато ще се водят преговори по сделка, която да осигури на САЩ достъп до украинските редкоземни ресурси. Зеленски се надява да се срещне с Тръмп в САЩ в петък "Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено", заяви..

публикувано на 26.02.25 в 19:27

КЕВР разясни указанията, дадени на ЕРП-тата за компенсиране на клиентите

Парламентарната енергийна комисия прие законопроекта за държавния бюджет и отхвърли законопроекта на "Възраждане" за защита на стратегически енергийни обекти. Пред комисията Иван Иванов от Комисията за енергийно и водно регулиране разясни указанията, предадени на електроразпределителните дружества за компенсация на клиентите, пострадали при авариите..

публикувано на 26.02.25 в 19:22
Калин Джорджеску, победителят в първия тур на президентските избори в Румъния, анулирани от Конституционния съд, маха на поддръжници, докато излиза от Главната прокуратура, Букурещ, Румъния, 26 февруари 2025 г.

Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску

Главната прокуратура на Румъния официално повдигна обвинения срещу бившия кандидат за президент Калин Джорджеску за шест престъпления, включително действия срещу конституционния ред, иницииране или съставяне на организация с фашистки, расистки или ксенофобски характер, пропагандиране на култ към лица, виновни за извършване на геноцид, предаде Аджерпрес,..

публикувано на 26.02.25 в 19:12

Комисиите по здравеопазване и финанси приеха на първо четене бюджета на НЗОК

Проектът на бюджет на Здравната каса, който за поредна година предвижда много повече средства за лечение, отколкото за профилактика, беше одобрен на първо четене с мнозинство от парламентарните комисии по финанси и по здравеопазване. Сред критиците на проектобюджета беше председателят на Лекарския съюз д-р Николай Брънзалов. По-рано..

публикувано на 26.02.25 в 19:05

От ГЕРБ-СДС са внесли кандидатурата на Орлин Колев за съдия в Конституционния съд

От ГЕРБ-СДС са внесли кандидатурата на Орлин Колев за съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание, показва справка на сайта на парламента. Така номинациите стават две - на Колев и на Йонко Грозев, предложен от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България". ПГ на ПП-ДБ внесе предложение за избор на Йонко Грозев за..

публикувано на 26.02.25 в 18:52

Правителството одобри финансови трансфери към общините и ДОО за 1,65 млрд лв.

Правителството одобри финансиране на трансфери от държавния бюджет за бюджета на държавното обществено осигуряване и за бюджетите на общините за февруари в размер до един милиард и 650 милиона лева. Средствата са за сметка на наличности от предходната година.  Така няма да се затрудни дейността на първостепенните разпоредители с бюджет в условията на..

публикувано на 26.02.25 в 18:46

Кампания на Окръжен съд – Кюстендил срещу насилието в училище

През целия м. февруари продължи кампанията срещу насилието в училище в Кюстендилския регион, както и за Деня за борба с тормоза в училище, познат и като "Ден на розовата фланелка“ -  26 февруари. Кампанията е на Окръжен съд – Кюстендил, с подкрепата на РУО и е е част от Образователната програма на Висшия съдебен съвет и на  МОН. Кампанията..

публикувано на 26.02.25 в 18:25