Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланик Апостолова: Не може да има съперничество между ЕС и САЩ в Косово

Наталия Апостолова - специален представител на ЕС в Косово
Снимка: Ройтерс

Решението на косовските власти от вчера да си създадат армия бе окуражено от САЩ и подкрепено от Великобритания, а според сръбския президент Александър Вучич и от Германия.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг не скри разочарованието си от този акт на Прищина. Белград очаквано реагира остро - Вучич обеща да брани косовските сърби, ако армията на косовските албанци дори влезе в техните общини. Русия обвини Прищина, че с подкрепата на Вашингтон, нагнетяват напрежението и заплашват мира в региона. Аргументът и на Москва, и на Белград е, че е нарушена резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, и по-точно частта от нея за демилитаризацията на въоръжените формирования на косовските албанци след войната от 1999 година.

Каква е позицията на Европейския съюз и какво може да направи той, за да се запази мирът в региона и така да защити интересите си?

„Аз мисля, че ние никога не можем да имаме съперничество между ЕС и стратегическите партньори на Косово, например САЩ“, каза Наталия Апостолова - специален представител на Европейския съюз в Косово. „И мисля, че това е начинът, по който трябва да се развива бъдещето, както на диалога между Прищина и Белград, така и на развитието на тази най-млада демокрация“, посочи тя в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

“САЩ изразиха едно разбиране, това е един нюанс бих казала, за създаване на силите за сигурност в Косово, въпреки че това не противоречи на позицията на генералния секретар на НАТО, просто защото САЩ също са член на НАТО. Генералният секретар говори от името но всички страни-членки“, каза тя и поясни още: „Има един нюанс, в който САЩ, които са изключително силно ангажирани с трансформирането на тези сили за сигурност, разбират процеса малко по-положително. Това е един процес, който се развива в не по-малко от 10 годишен период. Това е един процес, който, към момента не говорим изобщо за армия, говорим за сили за сигурност“.

„Мисля, че интересите, поне на САЩ и на страните-членки на ЕС са в една и съща посока. Ние просто сме поставили като някаква програма за нас създаването на една независима и една много добре позиционирана малка държава в нашето много близко обкръжение“, каза тя.

Апостолова посочи, че в момента има една много непопулярна тенденция.

„Цялото медийно и политическо пространство е изпълнено от т.нар. идея за териториална размяна. Според мен това е изключително опасно и неприемливо, имайки предвид, че преговорите за окончателното споразумение трябва да имат една много сериозна база“.

Тя коментира и въпроса за радикализацията в поведението на властите в Прищина, както и все по-честите критики на премиера Рамуш Харадинай срещу ЕС.

„Доста трудна бе годината за правителството на Рамуш Хардинай, дълоочакваната визова либерализация се забави, поради факта, че изпълнението на всичките условия, 95 бяха, е в, така да се каже, кошницата на Прищина… След като не се случи в сроковете, в които беше обещана, това младо поколение, това младо население стана доста критично към правителството“.

Апостолова изрази увереност, че Прищина и Белград ще се върнат към нормални преговори и към диалог помежду си.

„Абсолютно съм убедена, че отново ще влезе в нормалния си ход… И отново двете страни ще се върнат на масата за преговори“, каза тя.

Цялото интервю с Наталия Апостолова можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

02.02.25 Законите на Мърфи

Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир".  До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333

публикувано на 02.02.25 в 08:15

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22

Бай Дафо Трендафилов - вълшебникът на гайдата

Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения.  Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..

публикувано на 17.01.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, януари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.01.25 в 15:48