Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между 7 и 10 млрд. евро е цената, с която Макрон потушава гнева на протестиращите

Протестиращи с жълти жилетки влизащи в сблъсък с полицията на бул. „Шанз Елизе” в Париж.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Между 7 и 10 млрд. евро ще бъде цената на социалните придобивки, с които френският президент Еманюел Макрон се опита да потуши гнева на протестиращите.

След като вече извоюваха да не се увеличава акциза върху горивата, “жълтите жилетки“ получиха още обещания, едно от които е 100 евро ръст на минималната работна заплата месечно, припомни Клер Лероа, която изучава потребленията на домакинствата в Парижкото училище по икономика.

“Минималната работна заплата в момента е около 1500 евро месечно брутно, но нетно се получават около 1100 евро на месец. Предстои да видим дали протестиращите ще възприемат за достатъчно това увеличение, или ще преценят, че не е достатъчно“, каза тя и още за част от пенсионерите ще отпаднат някои данъци“, каза тя за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„По отношение на пенсиите - по-рано през годината беше анонсирано, че те ще бъдат увеличени само с 0,3 %, което практически е по-малко от инфлацията. Практически това означава, че пенсионерите ще изгубят покупателна способност тази и следващата година“, каза още тя.

Франция окончателно ще загуби стабилността на финансовата си система, което ще се окаже сериозен проблем, категоричен е Гунтрам Волф от Брюкселския институт „Брюгел“.

“Бюджетният дефицит може да бъде над три процента, но засега имаме само реч от президента. Европейската комисия реагира само веднъж. Аз обаче допускам, че за поредна година Франция няма удържи дефицита си в рамките на европейските правила. Това поставя като цяло въпроса за фискалната рамка, за отношенията между Франция и Германия. От много години Париж не се справя с намаляването на бюджетния дефицит, което разбира се води и до нарастващ дълг. Между другото, вероятно Европейската комисия ще е доста по-благосклонна към Италия сега, след като Франция изглежда все по-вероятно да наруши бюджетните правила“, каза той.

От европейска перспектива обаче нещата изглеждат по-различно. Макар и Европейската комисия засега да е сдържана към проблема на френската хазна, това налага промяна в тона към Рим, където популисткото правителство на „Лигата“ и „Пет звезди“ предложи козметични промени в бюджета, заради който тегне наказателна процедура от Брюксел.

„Хората започнаха да стават по-предпазливи за инвестициите в Италия, което веднага се видя и по данните за растежа на икономиката. Също така стои въпросът с дефицита - те решиха да го ревизират надолу от 2,4 на сто на 2,04 на сто, каквото и да означава това. Те сигурно просто искат да имат четворка в числото. Такава разлика след десетичната запетая няма особено значение, но аз мисля, че по този начин те ще умилостивят Европейската комисия и ще се стигне до някакъв компромис. Това със сигурност ще бъде политически компромис“, който обаче може да бъде измерен в икономически провал, допълва Волф.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дърворезба

Започват Дните на дърворезбата в Трявна

В Трявна започват Дните на дърворезбата, които представят традициите на Тревненската възрожденска школа. Демонстрации на училища по изкуствата, изложби и симпозиум са акцентите в програмата, която продължава в дните до Гергьовден.  Въпреки тежкия период за Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна, и тази година училищното ръководство,..

публикувано на 02.05.25 в 08:36
Владислав Панев

Владислав Панев: България се деиндустриализира, обществото се радикализира

Има пряка връзка между промяната в управлението във Вашингтон и управлението у нас - управляващите ни се чувстват една идея по-безнаказани без външния контрол. Това мнение изрази пред БНР Владислав Панев, бивш депутат от ДБ, лидер на клуб "Ускорение". По думите му, няма как да разчитаме винаги " някой да ни държи за ръчичка и да си..

публикувано на 02.05.25 в 08:31

Излагат за поклонение частица от мощите на Св. Георги Победоносец в храм в Горни Лозен

  Частица от мощите на Свети Георги Победоносец ще бъде изложена за поклонение в храма "Свети Атанасий" в софийското село Горни Лозен. Мощите на светеца  се съхраняват в гръцкия град Нигрита. В храма ще бъде изложено за поклонение до Гергьовден и копие на Фануиловата икона на Свети Георги от Зографския манастир.

публикувано на 02.05.25 в 08:09

Камион разсипа 750 килограма остри метални парчета, предвидени за скрап, по магистрала в Австралия

В Австралия - камион разсипа 750 килограма остри метални парчета, предвидени за скрап, по една от най-натоварените магистрали в страната - M1 Pacific.  Това предаде Ройтерс като се позова на съобщение на властите, според което пътят е частично затворен, докато аварийните екипи разчистят отломките с помощта на магнити. Съобщава се и за над 300 превозни..

публикувано на 02.05.25 в 08:08

Студенти и синдикати протестираха пред сградата на правителството в Белград

Студенти, които участват в блокадата на факултети в Сърбия, и представители на пет синдикални организации излязоха за първи път заедно на протест в Деня на труда 1 май. Десетки хиляди студенти и синдикалистите от Белград, Нови Сад, Ниш, Крагуевац и други градове в Сърбия се събраха пред сградата на правителството в сръбската столица, вдигайки шум..

публикувано на 02.05.25 в 08:02

Румънците в чужбина гласуват на президентските избори

Румънците в чужбина гласуват на първия тур на президентските избори.  Гласоподавателите зад граница имат на разположение три дни, за да дадат своя глас, докато в Румъния вотът е на 4 май. Лидерът на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците Джордже Симион е фаворит за предстоящия първи тур на президентски избори с 30 на..

публикувано на 02.05.25 в 07:56
Майк Уолц

Тръмп номинира Майк Уолц за посланик на САЩ в ООН

Американският президент Доналд Тръмп номинира Майк Уолц за посланик на САЩ в ООН, след като часове по-рано го отстрани от поста му в Съвета за национална сигурност. Тръмп потвърди оставката на Майк Уолц В четвъртък Уолц и други служители на Съвета за национална сигурност бяха отстранени от длъжностите им, като това е най-голямата рокада досега..

публикувано на 02.05.25 в 07:54