Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поетът Матей Шопкин: Без поетите, светът ще бъде скучен

Матей Шопкин
Снимка: Андрей Манукян

Своите стихове поетът Матей Шопкин пише първо с молив. След това ги преписва на пишеща машина. От звука на буквите върху листа усеща ритъма и римата и решава дали стихотворението се е получило или не. За твореца „няма лесно писане, когато има чувството за отговорност.” А вдъхновението идва, когато си надвесен над листа. Понякога и една дума може да отключи стиха. В една мъглива вечер, когато Матей Шопкин не се чувствал особено добре, един поздрав от близък приятел :„Здравей, поете!” го извежда от мрачното настроение и още същата вечер написва стихотворението „Здравей, поете”, което дава основата на едноименната стихосбирка. Авторът е особено взискателен към всеки стих, както и при „композицията” на всяка стихосбирка. Преди години е писал най-вече през нощта, но сега пише и през деня. Въпреки че и до днес му се случва да стане нощем от леглото, за да запише стиховете, които са „прозвънили” в главата му.

Думите от едно писмо на Христо Ботев, в което той казва: „Който не обича родителите си, жена си и децата си, той не обича и Отечеството си!”, са като символ в поезията на Матей Шопкин. Любовта на твореца към род и Родина са съдбовни за него. Той пише за своето родно място село Долна Липница, за полята, цветята в градината, за житата, слънчогледите  и кончетата, които е яздил като малък. И до днес поетът често се връща в  родния си дом, както и в любимото Търново, където е завършил Строителния техникум – отдел „архитектура”. Любовта му към архитектурата е неговата първа неосъществена любов. Не една и две са стихосбирките, посветени на Търново. А до този момент Матей Шопкин има над 50 книги. Големият български писател Николай Хайтов е казал: „Матей Шопкин е най-родолюбивият български поет след Иван Вазов.”

„Една добра дума, един благороден жест и една усмивка!” – това е нужно, според твореца, на един поет. А той самият е превърнал доброто в своя мисия. „Истинският българин е добър човек” – убеден е поетът.  Една от стихосбирките на Матей Шопкин е озаглавена именно „Добрата дума”. По природа авторът е оптимист. Вярва, че ще „оттекат тези мътни води” на времето, в което живеем. Вярва и в младата българска поезия, както и в духовността на българина. Убеден е, че „доброто ще спаси света”, ако се променят малко думите на големия руски писател  Достоевски. Тъй като, според него, „... красотата и добротата са сестри.”


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35