Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мигове от 90-годишната история на Софийската филхармония

Софийската филхармония

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" отбелязваме рождената дата на Софийската филхармония - точно  преди 90 години, на 18 декември 1928 г., се е състояла първата репетиция  на новосъздадения по идея на големия български цигулар Саша Попов Академичен симфоничен оркестър.


Така започва славния път на този голям наш оркестър. Не мога да говоря безпристрастно за Софийската филхармония - с нея са  свъзани годините на моята младост, началото на моя път в живота. Причините бяха лични: Мой съпруг бе солист-обоиста на Филхармонията - Георги Теодосиев, и всичко, което ставаше в оркестъра, преживявахме заедно, вълнувахме се от успехите и от всичко, което се случваше, познавах всички, присъствах на всички концерти през 50-те и началото на 60-те години на отминалия век. Спомням си концертите на оркестъра, диригентите, солистите, ентусиазираната публика, пълната зала „България“....

Спомням се какви прекрасни музиканти  имаше в оркестъра - родени музиканти, артистични, темпераментни. Ще спомена само групата на дървените духови инструменти - иска ми се да припомня имената им: флейтисти бяха Павел Попов, Иван Бончев (какъв прекрасен тон имаше той), Никола Ненчев, Тодор Кючюков, обоисти - Георги Теодосиев, Костадин Чилев, Милко Узунов, Димитър Титов, кларинетистите - Кирил Димитриев, Димитър Ганев, Атанас Колев, фаготисти - Кирил Коцев, Васил Павлов, Борис Вълов и Иван Стоянов. Иска ми се да не бъдат забравени имената на тези великолепни музиканти - те бяха отдадени изяло на музиката, живееха с нея.

В Златния фонд на БНР се пазят изказвания на  някои от музикантите във връзка с честването на 30-годишнината от създаването на Софийската филхармония - на фаготиста Кирил Коцев - невероятно елегантен и изискан музикант, и на един от прекрасните оркестранти на Филхармонията през 50-те години - флейтиста Павел Попов. Добавяме и един уникален запис на Академичния симфоничен оркестър под диригентството на Саша Попов - Ръченица из „Тракийски танци“ на Петко Стайнов. Предполага се, че записът е направен през 1935 година.

Всичко това чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35