Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алберт Попов с нов подвиг в Световната купа

Алберт Попов
Снимка: БГНЕС

Българинът Алберт Попов записа рекордно класиране в кариерата си за  Световната купа по ски-алпийски дисциплини, след като се нареди на 16-о място в  слалома в Мадона ди Кампильо (Италия).

Попов финишира за 1:39.91 минута и за втори път влезе в зоната на точките, след като в средата на октомври завърши 20-и в слалома в Леви.

Българинът беше 15-и след първия манш, въпреки че стартира с номер с номер 72 от 79 участващи, но във втория той допусна леки неточности и загуби една позиции в крайното класиране. Другият българин Камен Златков с номер 64 не завърши.

Даниел Юл донесе първа победа на Швейцария в мъжкия слалом за Световната купа от 11 години. Последния успех за представител на страната в дисциплината беше на 11 ноември 2007 година, когато Марк Жини спечели в Райтералм (Австрия).

Юл беше четвърти след първия манш с 48.49 секунди, но кара много солидно във втория и триумфира с общо време 1:38.34 минута, за да стигне до първа победа в кариерата си за Световната купа.

Марко Шварц от Австрия остана втори на 34 стотни от секундата, а трети завърши друг австриец Михаел Мат на половин секунда.

Британецът Дейв Райдинг беше най-бърз във втория манш и прогресира от 27-о до четвърто място в крайното класиране на 65 стотни зад победителя.

Олимпийският шампион в слалома от Ванкувър 2010 Джулиано Рацоли зарадва домакините с пета позиция. Той стартира с номер 69, но направи две добри спускания и изостана с 1.08 секунда зад Юле.

Фаворитите Марсел Хиршер (Австрия) и Хенрик Кристоферсен (Норвегия) пропуснаха врати в началото на втория манш. Световният шампион Хиршер все пак се върна и завърши 26-и на 18.69 секунди, докато Кристоферсен отпадна и не записа резултат.

В генералното класиране за Кристален глобус води Хиршер с 620 точки, следван от Кристоферсен с 352 точки и Марк Франц (Австрия) с 341 точки. Алберт Попов е 75-и с 26 точки.

За малката Световна купа в слалома отново Хиршер е водач с 200 точки, пред Юле със 185 точки и Михаел Мат със 141 точки. Попов е 24-и в подреждането след три старта в дисциплината с 26 точки.
   
Слалом за Световната купа по ски-алпийски дисциплини в Мадона ди Кампильо:
1. Даниел Юле (Швейцария)  - 1:38.34 минута (48.49 секунди в първия манш и 409.85 секунди във втория манш)   
2. Марко Шварц (Австрия)  - 1:38.68 (48.15 и 50.53)
3. Михаел Мат (Австрия)  - 1:38.84 (49.18 и 49.66)
4. Дейв Райдинг (Великобритания) - 1:38.99  (49.49 и 49.50)
5. Джулиано Рацоли (Италия)  - 1:39.42 (48.95 и 50.47)
6. Манфред Мьолг (Италия)  - 1:39.43 (49.04 и 50.39)
 - - -
16. Алберт Попов (България)  - 1:39.91 (49.21 и 50.70)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Димитров

Григор Димитров: Хубаво е, че се върнах

Григор Димитров изрази задоволство след победата над Джовани Мпечи Перикар със 7:6(5), 6:1 в първия кръг на турнира от сериите “Мастърс” в Париж. Най-добрият български тенисист се завърна на корта след близо 4-месечно отсъствие заради контузия. Григор Димитров се завърна с победа на корта "Исках да дам всичко от себе си при завръщането си на..

публикувано на 27.10.25 в 22:54
Григор Димитров

Григор Димитров се завърна с победа на корта

Григор Димитров се класира за втория кръг на турнира на твърда настилка в зала от сериите Мастърс 1000 в Париж с награден фонд 6 128 940 евро.  Българинът победи на старта със 7:6(5),6:1 представителя на домакините Джовани Мпечи Перикар. Двубоят продължи 96 минути. Димитров направи блестящо завръщане на корта след три месеца и половина лечение на..

публикувано на 27.10.25 в 22:05
Козмин Моци

Козмин Моци след загубата от ЦСКА 1948: Сто процента ще има решения

Техническият директор на Лудогорец Козмин Моци заяви, че ръководството ще вземе решения във връзка с негативните резултати на отбора, но не пожела да потвърди дали ще се стигне до треньорска рокада в отбора след загубата с 4:5 от ЦСКА 1948. "Не винаги треньорът е виновен. Ще има решения, но на този момент не мога кажа какви. Сто процента ще има..

публикувано на 27.10.25 в 20:03

Лудогорец допусна 5 гола, загуби от ЦСКА 1948

ЦСКА 1948 победи Лудогорец с 5:4 в истински голов трилър от 13-ия кръг на Първа лига.   "Червените" от Бистрица изиграха силно първо полувреме, в което взеха преднина от два гола и успяха да задържат аванса си след почивката, с което записаха ценна победа срещу шампиона от последните 14 сезона. С трите точки ЦСКА 1948 се утвърди на второто място на..

публикувано на 27.10.25 в 20:01
Деница Миленкова и Иван Георгиева

СП по кикбокс в Пловдив пропада – федерацията оттегли подкрепа си

Преди няколко месеца България спечели домакинството на Световното първенство по кикбокс за деца, кадети и юноши до 19 години. На 17 октомври провеждането на това престижно събитие беше официално обявено от представители на Община Пловдив и от президента на Българската конфедерация по кикбокс и муай тай – Галин Димов. Чуйте откъс от срещата с..

публикувано на 27.10.25 в 16:52

Валентина Георгиева с пункция на коляното

Състезателката ви по спортна гимнастика   Валентина Георгиева е преминала преглед при д-р Мартин Иванов – лекар на националния отбор по спортна гимнастика, който е направил пункция на коляното ѝ. След манипулацията отокът е спаднал, но не достатъчно, за да ѝ бъде направен ядрено-магнитен резонанс, съобщи за БНР Филип Янев - личен треньор на гимнастичката...

публикувано на 27.10.25 в 14:22

Ландо Норис оглави класирането след успех в Мексико

Британецът Ландо Норис от отбора на Макларън спечели състезанието за Гран При на Мексико във Формула 1 и излезе начело в генералното класиране в Световния шампионат. Норис - който стартира от полпозишън, спечели вероятно най-доминиращата победа в кариерата си, след като от втората обиколка излезе начело и до края само увеличаваше преднината си...

публикувано на 27.10.25 в 05:47