Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алпинистът Николай Петков: Начинът да освободиш съзнанието си е да реализираш мечтата си

9
Снимка: Личен архив

Той има 4 деца, трима внуци и близо 60 експедиции - повечето от които успешни. Но какво значи неуспешна експедиция, ако се връщаш жив и с натрупан опит за следващия връх или следващата голяма стена?

Николай Петков е национално богатство. Постигнал е почти всичко, за което човек може да си помисли, в алпинизма. В истинския алпинизъм. Животът го е отвеждал до най-трудните места, през най-тежките моменти, съпътствали стъпка по стъпка възхода му нагоре.

“И тогава трябваше да си спомним, че трябва просто да катерим в лошото време, когато това е допустимо, за да напредваме. Човек не трябва да очаква само хубаво време или добри условия, или да е в абсолютна форма. Просто трябва да се върви напред” - казва той. Което може би е същността на неговата житейска философия. Макар да не обича да философства, а просто да се катери...

“Веднъж поставена цел, след това всичко става по-лесно, тъй като човек само избира начина, по който да я осъществи”.

На скалите край Велико Търново

През 2018 г. се навършиха 20 години от един от най-големите подвизи в историята на родния алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Преди 20 години шестима българи преминават 7000 км с микробус, вместо със самолет, до Пакистан, за да изкачат кулата-магнит за алпинисти от цял свят. И успяват. А една от тях - София Фотева, става втората жена в света, успяла да премине изключително трудния маршрут по вертикала.

Всъщност, това е подвиг не само заради трудността на стената, която се намира и на голяма надморска височина. Шестимата я изкачват при лошо време, дори след лавина, която разрушава половината Базов лагер. Експедицията е организирана в тежките икономически условия в България в края на 90-те години, което налага участниците да се откажат от пътуване със самолет и да потеглят по дългия път до Пакистан с очуканата УАЗ-ка на туристическото дружество в Пещера, с над един тон багаж. В Пакистан катастрофират в пясъците край пътя и се налага да пренощуват на място, на 50 км от което по-рано е извършен ядрен опит.

Транго Тауър

По повод годишнината ръководителят на експедицията Николай Петков разказа миналия месец на Банско филм фест за Транго Тауър, както и за своите изкачвания по големите стени в света.

Катеренето по големи стени или т.нар. бигуол катерене е по дълги маршрути, отнемащи обикновено повече от един ден. Понякога по няколкостотин метровите стени катерачите правят скоростни изкачвания, за броени часове, но често се налага да пренощуват на порталеджета - преносими площадки, закачени с въжета на скалата. Храната и водата си изтеглят сами нагоре. Някои от най-известните райони за биг уол катерене са в Националния парк Йосемити в САЩ, където се намира прословутият скален монолит Ел Капитан, Патагония в Южна Америка, Пакистан.

С Дойчин Боянов на връх Лясковец, Антарктида

Николай Петков е изкатерил почти всички емблематични големи стени по света. Той е един от най-успешните ни алпинисти, с много премиерни изкачвания в България и в чужбина. Участник в трите експедиции, осъществили най-големите постижения за българския алпинизъм - Еверест 1984 г., Южната стена на връх Комунизъм - 1986 г., Транго Тауър - 1998 г. Първият и единствен досега алпинист, обходил и трите ръба на Еверест.

На Еверест, 1984 г.

През годините изкачва най-трудните стени в Алпите, Пакистан, Хималаите, Памир, Йосемити.

Николай Петков взема интервю от легендарния швейцарски алпинист Ули Щек в Базопвия лагер на Гашербрум 1, 2009 г. Тогава е осъщетсвено пърото българско изкачване на осемхилядния връх. Ули загива през 2017 г. в опит да изкачи Еверест по Западния ръб.

И всичко започва в края на 70-те години на миналия век, по 350-метровата Централна стена на Враца - първата голяма стена за Петков. По-късно пред годините той ще направи там стотици изкачвания, включително 8-9 премиерни. В онези години еспадрили за катерене не се намирали в България и се налагало да режат бутонките на чешки обувки, а документи за излизане в чужбина се уреждали трудно.

В момента Николай Петков е на 60 и продължава да се катери активно, почти всекидневно, да прокарва нови маршрути, да организира състезания, да публикува специализирана информация и да мечтае - за Серо Торе, прочутия връх в Патагония, представляващ скална игла, висока, над 3100 м.


Интервю с Николай Петков чуйте в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Барселона триумфира на непревземаемия стадион на Борусия.

Барселона триумфира след драма в Дортмунд (резултатите в ШЛ)

Отборът на Барселона победи с 3:2 Борусия Дортмунд при гостуване в шестия си мач от тазгодишното издание на Шампионска лига.  Барселона поведе в 53-тата минута, след като при контраатака Дани Олмо изведе Рафиня, който беше безкомпромисен, след като оста очи в очи с Грегор Кобел.  Домакините бързо се съвзеха и в 60-тата минута получиха право да изпълнят..

публикувано на 12.12.24 в 00:27

Пети неуспех на Спартак (Плевен) в Северната лига

Спартак Плевен загуби гостуването си на Донар Грьонинген с 84:87 (20:26, 24:24, 19:24, 21:13) в Нидерландия в петия си мач от група А на Европейската северна баскетболна лига. Поражението бе пето поредно за българския отбор от пет изиграни двубоя, а нидерландският тим записа втора победа и продължава с актив 2-4. Двата състава направиха интригуващ..

публикувано на 11.12.24 в 22:35

ВК Левски приключи с "Чалъндж къп"

Женският волейболен отбор на Левски отстъпи и втория мач от осминафиналите на "Чалъндж къп", като загуби от Рома с 0:3 (18:25, 12:25, 12:25) при гостуването си. Преди две седмици тимът на Радослав Арсов загуби от италианския си съперник и в София с 1:3. В Рим треньорът Арсов заложи на състав: Микаела Стоянова, Дария Иванова, Силвия Кухарска, Мартин..

публикувано на 11.12.24 в 22:26

Тежка загуба за Берое в Подгорица

Българският шампион Берое претърпя тежко поражение от Будучност с 42:83 (16:22, 6:22, 12:12, 8:27) като гост в черногорската столица Подгорица в седмия си двубой от Адриатическата лига по баскетбол за жени. Загубата бе втора за Берое от седем изиграни мача, докато Будучност постигна седма поредна победа от началото на сезона. Домакините поеха..

публикувано на 11.12.24 в 21:51

Голмайсторът на ЦСКА София не тренира пълноценно

ЦСКА София продължава с подготовката си за предстоящото гостуване на Спартак (Варна) за Купата на България. Днес армейците тренираха след обяд на клубната база в Панчарево, като заниманието бе изцяло с тактическа насоченост, информираха от клуба. На облекчен режим продължава да е нападателят и голмайстор Годуин Коялипу, а крилото Илиан Антонов пропусна..

публикувано на 11.12.24 в 21:40

Карлос Насар спечели титлата с нов световен рекорд (ОБНОВЕНА)

Карлос Насар стана световен шампион по вдигане на тежести в категория до 89 килограма при мъжете на шампионата на планетата в Манама с два световни рекорда - в изхвърлянето от 183 килограма и в двубоя от 405 килограма. Той пробва да подобри и световния си рекорд в изтласкването, но не успя да задържи над главата си щангата от 225 килограма.  Насар..

публикувано на 11.12.24 в 20:07
Тихомир Иванов и Христо Марков.

Тихомир Иванов и Пламена Миткова са атлети №1 за 2024-та

Журналистите и експерти, отразяващи леката атлетика у нас, избраха за Атлет и Атлетка на 2024 година Тихомир Иванов и Пламена Миткова. Двамата бяха наградени на церемонията за вековния юбилей на БФЛА, която се проведе в „Асикс Арена“. Иванов зае престижното осмо място в скока на височина на олимпийските игри в Париж и стана най-успешно представил се..

публикувано на 11.12.24 в 18:56