Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодора Димова: Най-дълбокият и съкровен път на човека е пътят към вярата

Във всеки дреме зрънцето на вярата, но сетивата ни са замъглени, казва авторката на "Зове овцете си по име"

Теодора Димова
Снимка: БГНЕС

Най-дълбокият и най-съкровен път на човека е този, по който стига до вярата. Това казва в предаването "Графити по въздуха" писателката Теодора Димова, която представя новия си сборник с есета „Зове овцете си по име“. В него тя събира текстове на християнска тематика, писани за Портал Култура.

„С тази книга с християнски есета аз завършвам почти десетгодишен, много интензивен за мен период, в който вниманието ми изцяло беше насочено към изучаването и поемането на християнската вяра“, разказва Димова и описва този десетгодишният път като "трънлив, интересен и много обогатяващ".

Притъпяването на сетивата ни за вярата много добре се вписва в общата атмосфера в обществото и съвременността ни, смята тя:

"Мисля, че във всеки човек дреме това зрънце на вярата. Всеки мечтае да влезе в тази вяра, само че понякога сетивата ни са толкова замъглени, усещането, интуицията ни е толкова притъпена, загрубяла, че ние не усещаме този непрестанен и неустоим зов. От друга страна и обществото ни е в тази комерсиализация, в това консуматорство. Като че ли колкото повече имаме, толкова сме по-щастливи, а всъщност е точно обратното."

Писателката твърди, че вярата не я е направила по-добра, но я кара да се вглежда повече в себе си и по-ясно да вижда лошото. „И така усилията, които полагам да се оттласна от него като че ли са по-изострени.“

Това да си християнин не означава, че си станал по-добър човек, за мен означава, че се стремиш да станеш по-добър, споделя още Теодора Димова.

"Обикновено човек стига до вярата, когато се случи голямо нещастие, тогава човек се чувства съвсем безпомощен - никой не може да му помогне. Тогава се обръща нагоре, тогава извиква. Друг път съвсем кротко, съвсем внезапно, съвсем като че ли рационално човек се обръща."  

Вярата е непрекъснато претворяване на лошото в добро, на болестта в здраве, на омразата в любов, изтъква Теодора Димова. "Всичко, всичко може да бъде претворено, когато имаме помощта на Бог и това е големият залог. Това е предизвикателството - да умеем да виждаме и да извършваме ежедневно това претворяване."

Теодора Димова отчита, че скандалите в обществото и разривът се задълбочават все повече, а така нашата енергия спада все повече:

„Енергията ни да се възмущаваме, да не допускаме, да изпитваме солидарност един с друг. Тази обществена енергия като че ли вече е на критично ниско ниво. Затова скандалите вече не ни правят впечатление.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40