Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американските военнослужещи вече се изтеглят от Сирия

| обновено на 04.01.19 в 08:50
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Държавният секретар на Съединените щати Майк Помпео заяви, че американските войници ще излязат от Сирия. В интервю за консервативния сайт "Нюзмакс" той посочи, че президентът Доналд Тръмп остава ангажиран с гарантирането на "стабилността в Близкия Изток". Помпео обаче отказа да посочи график за предстоящото изтегляне на американските войници от Сирия и подчерта:

"Президентът също така ясно заяви, че трябва да продължим кампанията среду "Ислямска държава". Трябва да продължим да гарантираме, че сме направили нещата, необходими за създаването на стабилност в целия Близък изток".

Администрацията на Тръмп ще продължи усилията си за противодействие на терористичните дейности на Иран, допълни Майк Помпео. 

Преди Рождество президентът Доланд Тръмп изненадващо обяви, че ще върне у дома наброяващия около 2000 души американски военен контингент в Сирия, тъй като той е изпълнил целта си да победи групировката "Ислямска държава". Това решение шокира много съюзници на Съединените щати и доведе до оставката на американския министър на отбраната Джеймс Матис и на специалния пратеник на САЩ в антиджихадистката коалиция Брет Макгърк, припомня Франс прес.

Изтеглянето на САЩ от Сирия е заплаха по-специално за кюрдските милиции, които са съюзници на Вашингтон в борбата срещу "Ислямска държава". Турция не крие намерението си да започне офанзива срещу тях, за да предотврати обособяването на управлявана от кюрди територия край нейната граница.

Съветникът на Тръмп по въпросите на националната сигурност Джон Болтън съобщи в Туитър, че днес заминава на обиколка в Израел и Турция, където ще обсъди ситуацията в Сирия. Той ще бъде придружен от специалния представител на държавния секретар Майк Помпейо за Сирия Джеймс Джефри и от председателя на Съвета на началник-щабовете на американските въоръжени сили генерал Джоузеф Дънфорд.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Перник, Сливен и Шумен загубите на вода надхвърлят 80 на сто

Между 37 и 84 процента са загубите на вода по мрежата на ВиК операторите, сочат данните от изготвения от Комисията за енергийно и водно регулиране анализ по повод безводието в различни части от страната. В районите на Перник, Сливен и Шумен загубите на вода надхвърлят 80 на сто, а най-малки са в София и Благоевград. В Плевен се губят около..

публикувано на 16.10.25 в 17:12
Иво Инджов

Иво Инджов: Радев е притиснат от Пеевски и малко преиграва в ролята на жертва

Радев е притиснат от Пеевски и малко преиграва в ролята на жертва . В един момент грубият популизъм на Пеевски и по-финият популизъм на Радев трябва да отидат на по-заден план и тези проблеми да се решат по същество, както е в по-напредналите демокрации.  Това каза пред БНР политологът и преподавател по политически комуникации доц. Иво Инджов..

публикувано на 16.10.25 в 16:48

Атанас Зафиров: БСП е готова на всякакви разговори, за да запази правителството

"БСП е готова на всякакви разговори, за да запази правителството". Това обяви на брифинг вицепремиерът Атанас Зафиров. Той добави, че България се нуждае от стабилност, предсказуемо управление и последователна политика, за да се справи с предстоящите икономически и социални предизвикателства. По думите му, без участието и подкрепата на..

публикувано на 16.10.25 в 16:36
Районното управление на МВР в Лом

69-годишна жена почина, прегазена от кола в Лом

69-годишна жена е прегазена от лек автомобил на тротоар на улица в Лом. Пешеходката е загинала на място. Шофьорът на 23 години е задържан . Сигналът за инцидента, станал на улица "Латинка“ в ломския квартал "Момин брод“, е подаден на телефон 112 тази сутрин в 9.07 минути. Лека кола, управлявана от 23-годишен шофьор, е извършил..

публикувано на 16.10.25 в 16:13
Директорката на Регионалната здравна инспекция във Велико Търново д-р Евгения Недева

Директорката на РЗИ - В. Търново с позиция за поисканата ѝ оставка

Директорката на Регионалната здравна инспекция във Велико Търново д-р Евгения Недева излезе с позиция, че институцията, която ръководи, не трябва да се използва за политически цели и да има политически натиск върху нея. Това се случи след като вчера депутатът от ГЕРБ и председател на парламентарната здравна комисия професор Костадин Ангелов на..

публикувано на 16.10.25 в 16:04

За 19 ноември е насрочено първото заседание по делото за пожара в дискотека "Пулс" в Кочани

За 19 ноември е насрочено първото заседание по делото за пожара в дискотека "Пулс" в Кочани, обявиха от Основния наказателен съд в Скопие в деня, в който се навършват седем месеца от трагедията, в следствие на която загинаха 63-ма млади хора, а пострадалите са над 200 души. Делото, в което са включени 34 физически и три юридически лица с 30 адвокати,..

публикувано на 16.10.25 в 15:52

"Булгаргаз" иска природния газ да поскъпне с близо 8 на сто през ноември

Природният газ трябва да поскъпне с близо 8 на сто през ноември и да се продава за близо 66 лева за мегаватчас без таксите и налозите. Това става ясно от заявлението на "Булгаргаз" до Комисията за енергийно и водно регулиране. От "Булгаргаз" аргументират по-високата цена със значителното увеличение на заявките за доставка на газ от техните..

публикувано на 16.10.25 в 15:49