Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Асен Димитров

Асен Димитров
Снимка: Архив

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 125 години от рождението на големия български музикант Асен Димитров - диригент с важни заслуги за развитието на оперното изпълнителско изкуство и на хоровото дело у нас, композитор, не на последно място и изключителен педагог, подготвил цяла плеяда видни диригенти и оперни певци.

Асен Димитров е роден на 6 януари 1894 г. в Пловдив. От малък учи цигулка, свири в училищния оркестър. Завършва с отличие Пражката музикална академия, а дипломната му работа е симфоничната поема "Хаджи Димитър". След завръщането си в България през 1915 г. заминава на фронта, а след края на войната работи в София като пианист и участва в различни камерни състави. Прави впечатление като акомпанятор и е забелязан от диригента на Софийската опера Моисей Златин, който през 1923 г. го назначава за артистичен секретар, после за хормайстор, помощник-диригент и корепетитор, с когото певците разучават партиите си. През 1925 г. са първите самостоятелни постановки на Асен Димитров като диригент - на оперите "Риголето" и "Севилският бръснар". Цели 35 години той е на пулта на Софийската опера, дирижира над 30 творби от български и чужди автори. Сред най-забележителните му постижения са "Продадена невеста" от Сметана, руските "Княз Игор", "Снежанка", "Приказка за цар Салтан", "Дама Пика", "Йоланта", българските "Саламбо" и "Страхил войвода". От 1930 г. до смъртта си през 1960 г. Асен Димитров е главен художествен ръководител и диригент на мъжкия хор "Гусла", с който постига блестящи резултати. В хор "Гусла" диригентът откри Борис Христов и подпомогна неговото професионално израстване, а негови ученици са диригентите Руслан Райчев и Илия Главанаков.

Още интересни подробности от биографията на Асен Димитров и спомени за него на вокалния педагог Илия Йосифов чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35