Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Айча Заралиева рециклира спомени и ги превръща в поезия

Снимка: Фейсбук страница на Айча Заралиева

Айча Заралиева е лекар по професия. Тя гостува в предаването "Графити по въздуха", за да представи стихосбирката си "Спомени за рециклиране".

Рециклирането в тази книга означава преработване, обясни авторката пред "Хоризонт": "Да вземеш нещо, което е било лошо, нещо, което ти е причинило болка в емоционалния аспект на думата, и да успееш да продължиш нататък, въпреки тази болка."

Първият раздел на книгата е озаглавен „Любов за рециклиране“, а вторият - "Фамилна анамнеза". Във "Фамилна анамнеза" са текстовете, които Айча е посветила на семейството си и на родния си град - Търговище. Корицата е дело на приятеля на Айча – Кольо Колев, който се занимава с дрон фотография и кинематография. На корицата е стара, недовършена сграда в Търговище, каквито, загрозяващи градския пейзаж сгради, по думите й, има в много градове. „Той се шегува с тази снимка, че това е търговищкият вариант на Чернобил. Когато прочете текстовете във „Фамилна анамнеза“, реши, че може би това ще подхожда най-много.“

"Аз съм от хората, които се вдъхновяват от нещата, които се случват в моя собствен живот, но също така много често може да ме вдъхнови нещо, което някой друг ми е разказал. Работата ми и срещата с пациенти, които понякога просто се отпускат и започват да ми разказват неща, които са много извън причината, заради която са дошли при мен в кабинета - понякога и техните истории успяват да ме вдъхновят", разказва Айча Заралиева.

Айча Заралиева е специалист по физикална и рехабилитационна медицина. Споделя, че някои пациенти стават приятели, а други – читатели. Затова понякога дава автографи в кабинета.

"Моята работа ме среща с пациентите вече, когато страшното е минало -  аз така разказвам какво работя, и им помагам да се върнат обратно към предишния ритъм на живот. Това е причината, заради която ние с тези хора се виждаме наистина много дълго време. Не е просто те да минат през кабинета и никога повече да не ги видя, дори напротив, ние се виждаме понякога дни наред, месеци, имаме време да се опознаем. И някои от тези хора започват да си разказват много сериозно личните истории и наистина има текстове, които са вдъхновени от чужди истории."

Творческият път на Айча Заралиева започна с набързо подготвено литературно четене на сцената на кафе-театъра в Търговище. В читалище "Напредък" бил организиран един творчески клуб, който тогава нямал име. "Бяхме се събрали едни младежи на възраст между 14 и 17 години. Аз тогава бях девети клас. Всъщност, това беше първото място, където аз застанах пред публика и прочетох само свои текстове. Така започнаха нещата - малко на шега, малко като това тийнейджърското писане, което почти всички хора преживяват в един или друг момент. Обаче при мен се оказа, че не било само тийнейджърско вдъхновение за кратко време. Оказа се, че е една страст, която явно ще бъде  до живот."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57