Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КНСБ поиска повече държавен контрол за цената на тока

Националният съвет за тристранно сътрудничество заседава извънредно днес

| обновено на 08.01.19 в 18:39
Пламен Димитров, Васил Велев и Петър Кънев
Снимка: БГНЕС

Синдикати и бизнес поискаха от държавата извънредни и спешни мерки, за да се овладеят цените на електроенергията на борсата. Опасението е, че това ще рефлектира и върху цените за бита. Анализ на енергийното министерство сочи, че цените на българската борса са най-ниските в Европа. Темата се дискутира по настояване на КНСБ в Националния тристранен съвет за сътрудничество. Те настояха държавата да предприеме спешни действия, за да стане енергийният пазар предвидим. 

Ненормалност на цените констатира Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал и поиска извънредна мярка от КЕВР – еднократно през април да се намали цената на добавката "задължение към обществото".

"Смятаме, че трябва да се намеси по-активно също така КЕВР, защото определено на борсата има странни ситуации. Те следва да бъдат разследвани по начин, по който Комисията за финансов надзор разследва спекулации на Фондовата борса", заяви Василев.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров поиска на КЕВР да се дадат законодателно повече правомощия, за да се намесва при кризи като настоящата. Опасенията са, че цените на стопанския сектор ще повлекат и тези за битовите потребители. Стига се до там предприятия да спират производства, възможна е и спекула.


"Ръстове на стоки и услуги, които много от търговците в икономиката винаги обуславят с, видите ли, повишени цени на електроенергия някъде. На много места всъщност вече се обуславя отказ от увеличение на заплати с това, че не е ясно какво става с цените на електроенергията", предупреди Димитров, а Александър Загоров от КТ "Подкрепа" допълни:

"При нас сигналите идват от всички посоки. Не можем да предвидим как ще влияе това върху бюджетните организации, защото не могат да направят добра прогноза, каква част от бюджета им ще отиде в разход за електроенергия. Ние имаме огромни проблеми".

Бизнесът също си задава въпроса защо цените на борсата са ненормални. Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал:

"Констатирахме, че имаме с 51 процента по-висока средна цена на пазара ден напред, отколкото година по-рано, или 45 лева за мегават час не могат да бъдат обяснени с ръста на цените на квотите. Очевидно има и други причини – недоброто управление на държавната енергетика и най-вече на НЕК".

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова смята, че се прави необходимото. Има и анализ: "Цените, които се формират на Българската електроенергийна борса, са най-ниски в Европа, което смятаме, че дава възможност и българският бизнес да работи наистина в една конкурентна среда".

Председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев обяви пред бизнеса и синдикатите, че и в момента КЕВР може да се намесва при кризи на пазара на електроенергия и да влияе на ценообразуването. 

Според вицепремиера Томислав Дончев няма ръст в цените на основните стоки и услуги през последните месеци. Синдикатите оспорват това твърдение, като се позовават на свои данни. Двете позиции се сблъскаха на извънредно заседание на НСТС заради ситуацията на енергийния пазар у нас и по-високите цени на тока за бизнеса и за бита. 

Дончев обясни, че обстойно проучвал цените за ноември и декември и установил спад при основни хранителни стоки. Призова синдикатите за внимателно говорене по темите "цени на ток" и "цени на продуктите": 

"Чушки, моркови, лук, кашкавал, сирене, мляко. По отношение на редица позиции, като говорим за свинско, като говорим за яйца, имаме даже спад. Всичко това го казвам за друго. Имам призив да бъдем малко по-обрани, когато правим подобни коментари, защото ако искате всички заедно да говорим колективно, че цените ще се вдигнат и обещавам, че те ще се вдигнат. Това ще се случи".

Президентът на КНСБ Пламен Димитров опонира. Позова се на регулярното изследване на синдиката за издръжката на живота: "През последните две тримесечия на миналата година има ясна тенденция за увеличение на основни стоки и услуги – хляб, мляко и така нататък, обосновано на обективна основа – природен газ, ръст. Ние само казахме тези обективни процеси да не продължат някаква спекулативна тенденция".

Недоволен от днешната дискусия е и председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев: 

"Има проблем, хора, разберете го това, и трябват енергични действия. Не след 20 години, не след 5. Трябват днес, утре. Ние сме загрижени не по-малко от вас за тази държава".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
АМ

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Цените на петрола се стабилизираха

Цените на петрола на международните пазари се стабилизираха след започналото покачване в отговор на притесненията от задълбочаване на кризата в Близкия изток. На фона на прогнозите за възможния отговор след изстреляните ракети от Иран срещу Израел - котировките на суровия петрол се повишиха с 10 процента. Цената на петрола на..

публикувано на 04.10.24 в 07:47

130 години от основаването на читалище "Светлина" в град Априлци

Народното читалище "Светлина 1894 г". – в град Априлци отбелязва днес и утре 130 години от своето създаване с откриване на паметник на основателите си, изложба и концерти. Читалището е духовно и културно средище и в момента към него има детски духов оркестър, детска вокална група, хор за народно пеене, танцов състав, клуб за народни..

публикувано на 04.10.24 в 07:44